Wielka Sobota

31 marca 2018

Wielka Sobota to dzień, w którym Kościół nie sprawuje Mszy Swiętej. Jezus spoczywa w grobie. Na pamiątkę tego w kościołach Najświętszy Sakrament wystawiony jest w ołtarzu adoracji zwanym "grobem Pańskim". Zgodnie z tracyjcą w Wielką Sobotę święci się pokarmy na wielkanocne śniadanie. To pamiątka posiłku, jaki po zmartwychwstaniu Jezus spożył ze swoimi uczniami.

Gdy zapadnie zmrok rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej. O świcie kobiety znalazły pusty grób, dlatego Kościół świętuje "WIELKĄ NOC" - noc, podczas której Jezus powrócił do życia i opuścił grób. Liturgia tego dnia rozpoczyna się od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału - świecy symbolizującej zmartwychwstałego Chrystusa. Następnie kapłan wykonuje Orędzie Paschalne - uroczysty śpiew, który ogłasza powstanie z martwych Jezusa. Liturgia słowa w tę świętą noc jest bardzo rozbudowana. Czytania przypominają historię zbawienia począwszy od stworzenia świata, poprzez wyjście narodu wybranego z niewoli egispskiej, aż do zmaratwychwstania Jezusa. Po homilii następuje liturgia chrzecielna obejmująca poświęcenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń składanych przy chrzcie oraz pokropienie wodą święconą. Później sprawuje się liturgię eucharystyczną.