kontakt@parafia-glucholazy.pl

Piątek, 22 wrzesień 2017 r.

Środa, 31 maja 2017
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego- Rok A 4 czerwca 2017 r.

Zesłanie Ducha Świętego to szczególny dzień, w którym odkrywamy na nowo, że chrześcijaństwo nie jest tylko wehikułem czasu, który wciąż odnosi się do przeszłości, szlifując z wielką pieczołowitością diament tradycji. Bóg jest obecny dzisiaj, tutaj. Bóg jest żywy i zupełnie wolny w dawaniu siebie, a swoich przyjaciół zaprasza do podejmowania kolejnych, nowych wyzwań.

Papież Franciszek, niedawno w Domu św. Marty, powiedział:

"Jak mogę wiedzieć, czy coś jest z Ducha Świętego, czy z ducha światowości, z ducha świata czy też ducha diabła? Trzeba prosić o łaskę rozeznania. Jest ono narzędziem, jakie nam daje Duch Święty. Rozpoznać, w każdym razie, co należy czynić. To czynili Apostołowie: zgromadzili się, rozmawiali ze sobą i dostrzegli to, co było drogą Ducha Świętego. Natomiast ci, którzy nie mieli tego daru lub nie modlili się o niego, pozostawali zamknięci, trwali nieruchomi".

Za każdym razem, gdy przychodzimy do spowiedzi, możemy skorzystać z charyzmatu rozeznania, którym od dnia święceń obdarzony jest każdy ksiądz. Możemy mieć wątpliwości co do naszych decyzji i postaw, ale zaufajmy, że w konfesjonale Duch Święty rzuca nowe światło na naszą codzienność. W życiu duchowym rozeznanie nie jest zarezerwowane tylko dla sakramentu pokuty i pojednania. W ramach osobistej modlitwy wieczornej każdy wierzący może zrobić rachunek sumienia. W takim spotkaniu z Jezusem uświadamiamy sobie nasze sukcesy i porażki, a także pytając o intencje, które nami kierowały, możemy nauczyć się odróżniać, co zrobiliśmy zgodnego z wolą Bożą oraz w czym ulegliśmy pokusie.

Więcej światła! (J. W. Goethe).

Wrocławski kardynał Bertram był bardzo pogodnym człowiekiem, ale nie znosił u ludzi samouwielbienia. Kiedy pewien zadowolony z siebie zakonnik opowiadał mu o swej uprawianej na wolnym powietrzu kaznodziejskiej działalności, twierdząc, że nawet przebiegający opodal zając przycupnął i nastawił uszu, kardynał wtrącił sucho: "Musiał poczuć kapustę".

Koniec roku szkolnego. Synek przychodzi ze szkoły.

Tato, Ty to masz szczęście do pieniędzy.

Dlaczego?

Nie musisz kupować książek na przyszły rok.

Patron tygodnia - bł. Anna od św. Bartłomieja, dziewica - 7 czerwca

Anna García urodziła się w roku 1549 w Almendral (Hiszpania). W 1572 r. złożyła w Avili śluby zakonne jako karmelitanka konwerska, otrzymując imię Anny od św. Bartłomieja. Wkrótce potem stała się nieodłączną towarzyszką i sekretarką św. Teresy z Avila. Gdy w 1582 r. Teresa na jej rękach umarła, o przyjęcie do siebie Anny ubiegały się liczne klasztory karmelitańskie w Hiszpanii. W 1604 r. wysłano ją do Francji, gdzie razem z Anną od Jezusa miała zakładać zreformowane klasztory. Przebywała w Paryżu, Pontoise i Tours. Potem udała się do Mons, a stamtąd do Antwerpii, gdzie założyła nowy dom. Tam też, złożywszy zeznania w procesie beatyfikacyjnym Teresy, zmarła 7 czerwca 1628 r. Pozostawiła po sobie autobiografię i nieco pism, choć wstępując do karmelu była analfabetką.

Starania o beatyfikację Anny rozpoczęły się niedługo po jej śmierci, ale wskutek zmian w prawie regulującym proces beatyfikacji i kanonizacji, uznanie heroiczności jej cnót nastąpiło dopiero w 1735 r. Benedykt XV w dniu 6 maja 1917 r. zaliczył ją w poczet błogosławionych.

Rzeka i pustynia

Rzeka na swojej spokojnej drodze ku morzu napotkała pustynię i zatrzymała się. Miała teraz przed sobą jedynie skały usiane załomami i ukrytymi jaskiniami oraz wydmy piaskowe, które ginęły gdzieś na horyzoncie.

Oto mój kres. Nie potrafię przepłynąć przez tę pustynię. Piasek wchłonie moją wodę i zginę. Nie dopłynę nigdy do morza. Nic mi się nie udało - narzekała.

Z wolna jej wody zaczęły mętnieć. Rzeka stawała się bagnem i zamierała.

Jednak wiatr posłyszał jej lamenty i postanowił uratować jej życie.

Pozwól ogrzać się słońcem, wzbijesz się do nieba pod postacią pary wodnej. O reszcie pomyślę ja - powiedział.

Rzeka jeszcze bardziej się zlękła.

Jestem stworzona po to, by płynąć pomiędzy dwoma brzegami, spokojnie, majestatycznie. Nie zostałam przeznaczona do latania w powietrzu.

Wiatr odpowiedział:

Nie bój się, gdy dotrzesz do nieba pod postacią pary wodnej, staniesz się chmurą. Ja przeprowadzę cię poza pustynię, będziesz mogła spaść na ziemię pod postacią deszczu i ponownie staniesz się rzeką, a potem dotrzesz do morza.

Rzeka była jednak zbyt przerażona i została wchłonięta przez pustynię.

Wielu ludzi zapomniało, że istnieje jeden tylko sposób, by przezwyciężyć nieoczekiwane pustynie uczuć i okrutne posuchy, które tarasują spokojny bieg egzystencji.

Papież Franciszek o Miłosierdziu

"Z powodu wymagania, aby żadna przeszkoda nie stała pomiędzy prośbą o pojednanie a Bożym przebaczeniem, udzielam od tej pory wszystkim kapłanom, na mocy ich posługi, władzy rozgrzeszania osób, które popełniły grzech aborcji" (MM 12).

Każdy może znaleźć drogę powrotu do Boga, na której doświadczy uwalniającej mocy przebaczenia. W wielu sytuacjach chcielibyśmy cofnąć czas, aby uniknąć tragedii, która się wydarzyła. Szukajmy ratunku w Bożym miłosierdziu, a nie w naszych ludzkich analizach.

KontaktNapisz do nasNewsletterMapa serwisuPolityka prywatności