kontakt@parafia-glucholazy.pl

Czwartek, 21 wrzesień 2017 r.

Przyjęcie ministrantów i ustanowienie lektorów 2016

Niedziela, 27 listopada 2016

Dnia 24.11.2016 nasza wspólnota ministrancka powiększyła się. Niektórzy awansowali na wyższy poziom służby liturgicznej, co wiąże się z nowymi zadaniami oraz obowiązkami. Na większą chwałę Boga i dla uświęcenia człowieka.

STOPNIE SŁUŻBY LITURGICZNEJ:

KANDYDAT

Wszyscy pragnący zostać ministrantami, powinni przejść minimum roczny kurs przygotowawczy, tzw. kandydaturę. Okres ten, to czas poznawania istoty bycia ministrantem oraz podstawowych zasad służby. W tym czasie obserwowane jest zachowanie chłopców, ich zaangażowanie oraz zdobywane wiadomości i umiejętności. Kandydaci uczą się podstawowych cech (sumienności, punktualności, troski o porządek).

MINISTRANT OŁTARZA

Troszczy się o należyte przygotowanie ołtarza podczas Eucharystii, szczególnie darów ofiarnych chleba i wina oraz paramentów liturgicznych (kielich, patena). Zna dobrze symbolikę ołtarza, oraz naczyń i szat liturgicznych. Posługuje się dzwonkami w liturgii.

LEKTOR

Poznaje dokładnie Słowo Boże, które czyta wiernym we Mszy św. Spełnianie tej funkcji wymaga nieustannej formacji oraz starannego przygotowania czytań. Lektor troszczy się o przygotowanie Liturgii Słowa. Żyje zgodnie z tym co głosi na ambonie oraz kształtuje w sobie postawę odpowiedzialności za wypowiadane słowo. W liturgii może także wypowiadać wezwania modlitwy wiernych oraz spełniać funkcję psałterzysty (śpiewa psalm międzylekcyjny).

KontaktNapisz do nasNewsletterMapa serwisuPolityka prywatności

Przyjęcie ministrantów i ustanowienie lektorów 2016