kontakt@parafia-glucholazy.pl

Środa, 20 wrzesień 2017 r.

Niedziela Zesłania Ducha Świętego - Rok B 24 maja 2015 r.

Niedziela, 24 maja 2015

Papież Franciszek, mówiąc o Duchu Świętym, odwołuje się do sytuacji z życia rodzinnego: "Pomyślcie o mamie w domu z dziećmi: kiedy jedno z nich robi jedno, inne myśli o drugim, i biedna matka biega z jednego krańca w drugi z problemami dzieci. A kiedy mamy się zmęczą i nakrzyczą na dzieci, czy jest to mądrość? Czy nakrzyczenie na dzieci jest mądrością? Co mówicie, jest to mądrość, czy nie? Nie! Natomiast kiedy matka bierze dziecko i delikatnie je strofuje, mówiąc: "Ale tego się nie robi, z tego, czy innego powodu...", i cierpliwie wyjaśnia - czy to jest Boża mądrość? Tak! To jest to, co nam daje w życiu daje Duch Święty".

Ile razy w naszej codzienności, mimo dobrych chęci, odczuwamy niesmak związany z tym, że to i owo nie wyszło? Wiemy, co jest dobre i do czego powinniśmy dążyć, ale często nie wiem jak. Okazuje się, że słowo, które wypowiedzieliśmy w danej chwili nie było najlepsze i może wprowadziło niepotrzebny niepokój, albo było na tyle mocne, że zadana przez nie rana przysłoniła naszą dobrą intencję.

"Mamy w sobie, w naszym sercu Ducha Świętego - wyjaśnia papież - Możemy Go słuchać, albo nie. Jeśli słuchamy Ducha Świętego, to uczy On nas drogi mądrości, obdarowuje nas mądrością, pozwalającą nam postrzegać rzeczywistość oczyma Boga, słyszeć uszami Boga, miłować sercem Boga, osądzać rzeczy Bożym osądem. To właśnie jest mądrość, jaką nas obdarza Duch Święty, a my wszyscy możemy ją posiadać".

Jeśli zastanawiasz się po co kolejny raz przeżywać Zesłanie Ducha Świętego, to może właśnie po to, by uświadomić sobie, jak wiele może On przez Ciebie i w Tobie uczynić.

Duch Święty jest Duchem jedności, która nie oznacza jednolitości, ale wszystko prowadzi do harmonii. (Papież Franciszek)

Katolik próbuje wytłumaczyć ateiście, co to jest cud:

Na przykład jak jakiś człowiek spadnie z 50 m wieży i nic mu się nie stanie.

Nooo... to jest przypadek.

Ok, a jak on wyjdzie na ta wieżę, skoczy i dalej nic się nie stanie?

Mmmm... to jest szczęście.

O rany! A jak trzeci raz skoczy z tej wieży i nic ??!

Przyzwyczajenie.

Dzieci piszą wypracowanie na temat: "Jak wyobrażam sobie bycie informatykiem?" Nie pisze tylko Jaś.

Dlaczego nie piszesz? - pyta polonistka.

Czekam, aż mi się otworzy edytor tekstu.

Patron tygodnia - bł. Józef Kowalski, prezbiter i męczennik - 29 maja

Józef urodził się 13 marca 1911 r. w Siedliskach koło Rzeszowa. Jako dziecko był chorowity, zdrowie zawdzięczał Matce Bożej, pod której opiekę został ofiarowany przez rodziców.

W 1927 r. rozpoczął nowicjat salezjański, a rok później złożył pierwszą profesję zakonną. Po studiach filozoficznych i teologicznych w Krakowie w 1938 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie był sekretarzem inspektora salezjańskiego. Zajął się porządkowaniem archiwum, rozpoczął kurs księgowości. Angażował się w pracę duszpasterską w parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach. Głosił kazania i konferencje, spowiadał, prowadził chór młodzieży męskiej, uczył kleryków śpiewu gregoriańskiego, organizował spotkania religijne i sportowe dla zaniedbanych chłopców.

23 maja 1941 r. ks. Józef został aresztowany i trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Otrzymał obozowy numer 17350. Jako sumienny kapłan, mimo surowego zakazu, rozgrzeszał konających, dodawał otuchy zrezygnowanym, pocieszał załamanych. W tajemnicy przed obozowymi władzami, na strychach lub w piwnicy bloku nr 25, odprawiał Msze św. i przewodniczył modlitwom. Roznosił po blokach Komunię świętą dla tych więźniów, którzy nie mogli osobiście uczestniczyć. Wraz z o. Maksymilianem Kolbe organizował nabożeństwa maryjne.

Zginał śmiercią męczeńską 4 lipca 1942 r. Jego ciało spalono w krematorium.

Św. Jan Paweł II beatyfikował go 13 czerwca 1999 r. w Warszawie jako jednego ze 108 błogosławionych męczenników Kościoła katolickiego z czasów II wojny światowej.

Nad przepaścią

Pewien buddyjski mnich spokojnie wracał do swego położonego w górach klasztoru, gdy znienacka zaatakował go wygłodzony niedźwiedź. Mnich rzucił się do ucieczki, a niedźwiedź za nim. Nagle mnich dostrzegł, że znajduje się na krawędzi głębokiej przepaści. Miał do wyboru: rzucić się w otchłań lub też pozwolić, by niedźwiedź rozszarpał go na strzępy.

Wygłodniałe zwierzę zbliżało się i już pokazywało swe groźne kły. Mnich skoczył w przepaść, lecz zupełnie niespodziewanie udało mu się uchwycić za gałąź krzewu wyrastającego na położonym niżej występie. Spojrzał w dół i ujrzał tam rozwścieczonego z głodu tygrysa z wyszczerzonymi kłami.

I tak nieszczęsny mnich trwał, uczepiony kurczowo gałęzi, podczas gdy ponad nim niedźwiedź wydawał groźne pomruki, a poniżej czyhał na niego tygrys. W tej właśnie chwili, zaniepokojone hałasem, wyszły ze swej nory dwie małe myszki i zaczęły obgryzać gałąź, której trzymał się mnich. Sytuacja była rozpaczliwa.

Nagle mnich dostrzegł krzak dzikich truskawek z kilkoma dojrzałymi czerwonymi owocami, wprost stworzonymi do tego, by je natychmiast zjeść. Wyciągnął rękę, zerwał dwie truskawki, włożył do ust i z zachwytem zawołał:

Jakie dobre! Cóż za wspaniały smak!

Nikt nie może znaleźć się w sytuacji na tyle rozpaczliwej, by nie móc znaleźć żadnego powodu do radości. Umiejętność odkrycia go wypływa z siły duchowej i poczucia humoru.

Św. Jan Paweł II o życiu konsekrowanym

"Zachowując dziewictwo osoba konsekrowana przyjmuje do swego serca dziewiczą miłość Chrystusa i wyznaje Go wobec świata jako jednorodzonego Syna, jednego z Ojcem" (VC 16).

Jezus przyszedł, aby kochać wszystkich niepodzielnym sercem, gotowym dać z siebie wszystko. Przez konsekrację ci, którzy Go naśladują, stają się do Niego podobni w sposobie kochania. Ile razy w oczach księdza albo osoby zakonnej zdarza się zobaczyć Coś więcej, niż "tylko" spojrzenie?

KontaktNapisz do nasNewsletterMapa serwisuPolityka prywatności

Niedziela Zesłania Ducha Świętego - Rok B 24 maja 2015 r.