kontakt@parafia-glucholazy.pl

Czwartek, 21 wrzesień 2017 r.

Wtorek, 29 grudnia 2015
Niedziela Świętej Rodziny 27 grudnia 2015 r.

Liturgia słowa prowadzi nas dzisiaj do odkrywania rodzinnego szczęścia. Jego źródłem są wzajemne relacje otwarte na obecność Boga i drugiego człowieka. Wspólna modlitwa, posiłek przy jednym stole, rodzinne świętowanie sprawiają, że odkrywamy radość bycia ze sobą i dla siebie.

Niestety wielu rodziców ze smutkiem stwierdza, że nie mają czasu ani dla współmałżonka, ani dla swoich dzieci. Brak rozmowy, wspólnego spędzania wolnego czasu często skutkuje nieufnością i załamaniem się relacji rodzinnych. Nie można tworzyć trwałej wspólnoty, jeżeli brakuje zrozumienia i szacunku. Wyrażają się one w uważnym słuchaniu drugiego, w chęci pomocy i podjęciu odpowiedzialności każdego z członków rodziny za powierzone mu obowiązki.

Wiemy jednak dobrze, że wzajemny szacunek nie wystarczy do tworzenia relacji rodzinnych. Każdy człowiek potrzebuje miłości i jest zdolny do jej realizacji. Jak przypomniał Sobór Watykański II człowiek "nie może odnaleźć się w pełni inaczej jak tylko przez bezinteresowny dar z siebie samego". Ten, kto kocha, nie musi się niczego obawiać, bo rozumie, że tylko poprzez dar z siebie może zapewnić drugiej osobie szczęście. Oddanie się sobie wzajemnie i zdolność do bezinteresownej miłości biorą swój początek w Bożym akcie stwórczym. Bóg bowiem nie chciał, aby człowiek był sam, ale uzdolnił jego serce do miłości. Święty Jan Paweł II mówiąc o zadaniach rodziny chrześcijańskiej, stwierdził, że pierwszym wśród nich jest tworzenie wspólnoty osób. To doświadczenie jedności i bliskości staje się okazją do przeżywania prawdziwej radości wiary.

Z listu pasterskiego Konferencji Episkopatu Polski

Pomyśl, jakie to dziwne, że Bóg miał lata dziecinne (ks. Jan Twardowski)

Podczas kolędy ksiądz wręczył małemu Krzysiowi obrazek. Krzyś obejrzał obrazek i pyta:

Masz więcej?

Ksiądz dał mu jeszcze cztery. Mały pooglądał wszystkie i pyta:

A z dinozaurami masz?

Czym się różni promocja od Boga?

Bóg jest nieograniczenie miłosierny, a promocja niemiłosiernie ograniczona.

Patron tygodnia - św. Egwin, biskup - 30 grudnia

Egwin urodził się w VII w. Kształcił się u benedyktynów w Worcester. Tam został mnichem, a potem kapłanem. W 693 r. powołano go na biskupstwo w rodzinnym mieście. Stał się reformatorem życia kościelnego. Bronił świętości małżeństwa, stawał w obronie sierot i wdów. Był doradcą Eldera, króla Mercji, jego syna Kenreda oraz Offy I, króla wschodnich Sasów. Podczas pobytu w Rzymie otrzymał od papieża zgodę na rezygnację z biskupstwa. W ostatnich latach życia pełnił obowiązki opata w założonym przez siebie opactwie w Evesham. Osiedlenie się tam było poprzedzone objawieniem Maryi, która powiedziała Egwinowi, gdzie chce mieć swój klasztor.

Zmarł 30 grudnia 717 r. Po śmierci dokonał wielu cudów: przywracał wzrok i słuch, uzdrawiał chorych. Jego relikwie były otaczane tak wielkim kultem, że w 1077 roku trzeba było przebudować opactwo w Evesham, by mogło pomieścić napływ pielgrzymów.

Diabły i starzec

Pewien starzec mieszkał w świątyni. Przyszły doń diabły i powiadają:

Idź sobie z naszego domu.

Starzec na to:

Wy nie macie tu domu.

Wówczas zaczęły mu rozrzucać wszystkie gałęzie palmowe. Jednakże starzec cierpliwie je pozbierał. Potem jeden z diabłów pochwycił go i chciał wyrzucić na dwór; on jednak przytrzymał się drzwi wolną ręką, krzycząc:

Jezu, dopomóż mi!

Diabeł natychmiast uciekł. Starzec zaczął płakać.

Czemu płaczesz? - zapytał Chrystus

Ponieważ ośmielają się zawładnąć człowiekiem i wyczyniać takie rzeczy - odpowiedział starzec.

Byłeś niedbały - rzekł mu Pan - Widzisz, że odstąpiły od ciebie, skoro tylko zechciałeś Mnie poszukać.

Św. Jan Paweł II o życiu konsekrowanym

"Dzięki profesji zakonnej wewnętrzna jedność z Chrystusem, ustanowiona już przez chrzest, przeradza się w dar upodobnienia do Niego, wyrażony i urzeczywistniony w sposób pełniejszy przez profesję rad ewangelicznych" (VC 30).

Parafrazując słowa znajdujące się w diecezjalnym domu formacyjnym w Miedoni, można powiedzieć, że Jezus nie ma dzisiaj innej twarzy, niż twarz osoby żyjącej czystością, ubóstwem i posłuszeństwem.

KontaktNapisz do nasNewsletterMapa serwisuPolityka prywatności