kontakt@parafia-glucholazy.pl

Sobota, 23 wrzesień 2017 r.

Niedziela 5. Wielkanocna - Rok A 18 maja 2014 r.

Sobota, 17 maja 2014

"Filip rzekł do Jezusa: Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy. Odpowiedział mu Jezus: Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca".

Czy ten przywilej "widzenia" oblicza Ojca odzwierciedlonego w Synu zastrzeżony był tylko dla nielicznych, którzy mieli szczęście przebywać fizycznie z Jezusem w czasie Jego życia, czy też rozciąga się na innych?

Kiedy w Starym Testamencie jest mowa o kontemplowaniu oblicza Boga, o spotkaniu Go, chodzi o konkretne miejsce, w którym może się to wydarzyć, a mianowicie o świątynię. W czasie wygnania to właśnie oddalenie od świątyni czyni jeszcze bardziej palącym pragnienie ujrzenia oblicza Bożego. Wtedy to zostają zapisane słowa Psalmu 42: "Dusza moja pragnie Boga, Boga żywego: kiedyż więc przyjdę i ujrzę oblicze Boże?". Dla pobożnego Izraelity udanie się na pielgrzymkę do świątyni równało się ze "stanięciem" przed Bogiem. Dlatego jego dusza wzdycha i pragnie przedsionków Pańskich. Chciałaby być wróblem albo jaskółką, aby móc uwić gniazdo "przy ołtarzach Pańskich" (por. Ps 84). Wszystko to jest prawdą również dla nas dzisiaj.

Tyle tylko, że świątynią, w której oglądamy oblicze Boga i możemy "stanąć" przed Nim, nie jest już świątynia jerozolimska, ani - ściśle mówiąc - żadna inna świątynia. Jest nią zmartwychwstałe i uwielbione ciało Chrystusa. To On jest nową świątynią, zburzoną przez ludzi i w trzy dni odbudowaną przez Boga. "Mówił o świątyni swego ciała" (J 2,2) - wyjaśnia św. Jan.

o. Andrzej Kowalski CSsR

Jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli (George Herbert)

Przychodzi facet do księgarni i pyta:

Czy dostanę książkę pod tytułem "Mężczyzna - pan domu"?

Nie. Niestety, bardzo mi przykro, ale nie sprzedajemy bajek.

Do sklepu wchodzi blondynka i zwraca się do ekspedientki:

Poproszę episkopat.

Chyba epidiaskop?

Proszę pani, to ja podejmuję diecezję!

Chyba decyzje?

Niech pani się nie wymądrza! W szkole byłam prymasem!

Rodzinny święty - św. Olga Mądra

Olga urodziła się ok. 890 roku w Wybuti, 16 km od Pskowa. Około roku 903 została wydana za księcia z rodu Rurykowiczów, Igora. Kiedy małżonek padł na polu walki, Olga objęła rządy w charakterze regentki za małoletniego syna, Świętosława, który miał wówczas 3 lata. Miała zmysł administracyjny i położyła wielkie zasługi dla stabilizacji wielkiego księstwa kijowskiego. Lud chwalił ją jako panią miłosierną. Bywa nazywana także Olgą Mądrą.

Około roku 955 Olga przyjęła chrzest od wysłanników z Konstantynopola, z którym nawiązała żywy kontakt. Osobiście w dwa lata potem odwiedziła stolicę wschodniego cesarstwa, witana bardzo uroczyście przez cesarza Konstantyna Porfirogenita (957). By jednak nie wiązać się z samym tylko Konstantynopolem, nawiązała łączność także z cesarstwem zachodnio-rzymskim, z Ottonem I, którego prosiła o przysłanie na Ruś kapłanów łacińskich. Cesarz przysłał benedyktyna z Trewiru w charakterze biskupa misyjnego. Z wolna chrześcijaństwo objęło całą Ruś. Kiedy więc za rządów św. Włodzimierza Wielkiego metropolita Hilarion będzie wysławiał księcia jako dobroczyńcę Kościoła na Rusi, nie omieszka również wspomnieć św. Olgi.

Kiedy tron kijowski objął jej syn, Olga oddała się modlitwie i uczynkom miłosierdzia. Jej ostatnie lata były pasmem udręki. Szczególnie bolała nad tym, że jej panujący syn powrócił do pogaństwa. Błagała Boga o jego nawrócenie. W ten sposób stała się bliska wszystkim mamom, które modlą się za swoje dorosłe, niewierzące dzieci.

Zmarła w 969 roku w wieku ok. 80 lat. Dość wcześnie pojawiły się jej żywoty. Pierwszy datuje się na rok 1078. Ciało Olgi św. Włodzimierz przeniósł do kościoła św. Zofii w Kijowie, który sama wystawiła. W roku 1574 synod biskupów ruskich zatwierdził urzędowo kult św. Olgi. Jej relikwie jednak zaginęły w XVIII w.

Wspomnienie świętej żony i matki przypada w kalendarzu liturgicznym 11 lipca.

Nieprzygotowany

W pewnym mieście znajdowały się dwa klasztory. Jeden był bardzo bogaty, a drugi ogromnie biedny. Pewnego dnia jeden z mnichów biednych przyszedł do klasztoru bogatego, aby odwiedzić swego przyjaciela.

Przez pewien czas nie zobaczymy się, mój przyjacielu - powiedział biedny mnich. - Postanowiłem odbyć długą pielgrzymkę i odwiedzić sto wielkich sanktuariów. Towarzysz mi modlitwą, gdyż będę musiał przejść przez wiele gór i przez wiele niebezpiecznych rzek.

Co zabierasz ze sobą na tak długą i niebezpieczną podróż? - zapytał bogaty mnich.

Jedynie kubek na wodę i miseczkę do ryżu - odpowiedział z uśmiechem biedny mnich.

Drugi zakonnik zdziwił się bardzo i spojrzał na niego surowo:

Upraszczasz wszystko, mój drogi! Nie można być aż tak nierozważnym. Również i ja wybieram się na pielgrzymkę do stu sanktuariów, ale nie wyjadę, dopóki nie będę pewny, że mam wszystko, co może mi się przydać.

Po roku biedny mnich powrócił do domu i pospieszył odwiedzić zasobnego przyjaciela, by opowiedzieć mu o wielkim i bogatym doświadczeniu duchowym, jakie stało się jego udziałem w czasie pielgrzymki.

Mnich bogaty wyznał:

Niestety, ja nie zdołałem jeszcze ukończyć moich przygotowań.

Św. Jan Paweł II o rodzinie

"Należy podkreślić godność i odpowiedzialność kobiety, równe godności i odpowiedzialności mężczyzny. Równość ta realizuje się w szczególności we właściwym małżeństwu i rodzinie dawaniu się drugiemu współmałżonkowi i dawaniu się obojga dzieciom" (FC 22).

XXI wiek lubi podkreślać prawa i przywileje, zapominając, że łączą się też z nimi obowiązki. Kobieta i mężczyzna mają prawo do takiego samego szacunku, ale też tak samo odpowiadają za wspólny dom i wychowanie dzieci.

KontaktNapisz do nasNewsletterMapa serwisuPolityka prywatności

Niedziela 5. Wielkanocna - Rok A 18 maja 2014 r.