kontakt@parafia-glucholazy.pl

Czwartek, 21 wrzesień 2017 r.

Czwartek, 17 grudnia 2015
4. Niedziela Adwentu - Rok C 20 grudnia 2015 r.

"W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę".

Elżbieta doświadczyła cudu poczęcia i stała się narzędziem w ręku Boga, wypowiadając słowa błogosławieństwa nad Maryją. Patrząc na ewangelię czwartej niedzieli adwentu, łatwo skoncentrować się na mamie Jana Chrzciciela. Zauważmy wysiłek Maryi. Która kobieta w ciąży wybrałaby się z pośpiechem w góry? Czy to mądre? Można po drodze zasłabnąć, narazić siebie i dziecko. Maryja, po tym, co usłyszała od Gabriela o niezwykłym działaniu Boga w życiu Elżbiety, nie mogła postąpić inaczej. Nie dlatego, że Najwyższy jej to kazał. Zmagania i wcale niełatwe emocje Elżbiety i Zachariasza były Maryi dobrze znane. W Izraelu bezdzietność była ogromną tragedią, nierzadko wiązała się z nieładnym szeptaniem, że oto Bóg się od małżonków odwrócił, itd.

"Dla Boga nie ma nic niemożliwego" - Jego drogi związane z narodzinami Jana Chrzciciela i Chrystusa daleko wykraczały poza ludzki sposób myślenia, ale też sprowokowały Maryję do ryzykownej podróży w stronę spokrewnionej Elżbiety.

W najbliższych dniach będziemy podobni do Mamy Jezusa w... pośpiechu. Z pośpiechem nasi domownicy wracać będą do domów z zagranicy, z pośpiechem kompletować będziemy przedświąteczną spiżarnię, z pośpiechem dekorować będziemy nasze mieszkania i przygotowywać smaczne potrawy. Oby pełnego wiary pośpiechu nie zabrakło nam w drodze do kościoła i parafrazując słowa ks. Twardowskiego, w tym szczególnym czasie "śpieszmy się kochać ludzi".

Gdyby każda noc w naszym życiu mogła być jak noc Bożego Narodzenia, rozjaśniona światłem wewnętrznym... (brat Roger Schutz)

Wigilia. Zwarta i gotowa rodzina czeka na pierwszą gwiazdkę. Rozlega się pukanie do drzwi.

Kto tam!

Strudzony wędrowiec, czy jest miejsce?

Jest.

A mogę skorzystać?

Nie.

Dlaczego?

Bo tradycyjnie musi być puste!

Co mówi bombka do bombki?

Chyba nas powieszą.

Patron tygodnia - bł. Piotr Friedhofen, zakonnik - 21 grudnia

Piotr Friedhofen urodził się 25 lutego 1819 roku w Weitersburgu koło Koblencji, w Niemczech. Był szóstym spośród siedmiorga dzieci Piotra i Anny Marii Klug. Gdy miał rok, zmarł jego tata. Nad dzieciństwem matczyną opiekę roztoczyła Anna Maria. Dzieci wzrastały w wierze i szacunku dla Kościoła. W wieku 9 lat stracił matkę. Choć był sierotą, nie był samotny. Maryję obrał za swoją matkę, a Boga za ojca. Oni prowadzili go przez ścieżki życia.

Chłopiec był bardzo samodzielny. Nauczył się fachu kominiarza, uzyskał odpowiedni dyplom i od 1834 roku zarabiał na życie. Miał wtedy zaledwie 15 lat. Jego siła brała się z częstego przyjmowania Jezusa w Eucharystii. Był bardzo pobożnym młodzieńcem. Martwiła go obojętność na sprawy Boże ówczesnej młodzieży, zwłaszcza zaniedbanej, opuszczonej, zostawionej samej sobie. Zaangażował się w działalność Stowarzyszenia św. Alojzego. Swoją postawą i głębokim umiłowaniem Mszy świętej dawał świadectwo prawdziwej wiary.

Zorganizował wiele wspólnot Stowarzyszenia w miejscowościach, w których pracował jako kominiarz. Pomagał młodym chłopcom i dziewczętom odnaleźć sens życia. Około 1845 r. wstąpił do nowicjatu redemptorystów w Wittem, w Holandii.

Cały ten czas dojrzewało w nim pragnienie jeszcze pełniejszego oddania się na służbę Bogu i potrzebującym. W 1850 roku założył, z pomocą Guglielmo Arnoldiego, Zgromadzenie Braci Miłosierdzia Maryi Wspomożycielki (z Trewiru). Rok później przenieśli swoją siedzibę do Koblencji. Jego członkowie nie przyjmowali święceń kapłańskich. Za główne zadanie nowego zgromadzenia Piotr uznał opiekę nad chorymi mężczyznami, zbyt ubogimi, by na siebie zarobić. Oficjalne zatwierdzenie konstytucji tej wspólnoty dokonało się już po śmierci założyciela w 1905 roku, decyzją papieża św. Piusa X.

Kominiarz Piotr zmarł w dniu 21 grudnia 1860 roku w Koblencji. Do grona błogosławionych wprowadził go w dniu 23 czerwca 1985 roku papież św. Jan Paweł II.

Król i dworzanie

Raz pewien król, wjeżdżając do miasta, ujrzał rabbiego, który nauczał swoich uczniów, usadziwszy ich wokół siebie. Zaciekawiony król spytał:

Rabbi, czy wiesz, że posadziłeś swoich uczniów w koło, tak samo, jak ja rozstawiam wokół siebie mój dwór? Może znasz rządzące nim zasady?

Nie znam - odrzekł rabbi. - Powiedz mi, jak rozmieszczasz swoich dworzan, a ja ci powiem, jak sadzam moich uczniów.

Pierwszy krąg całego koła - odparł król - składa się z tych, co korzystają z moich szczególnych łask; są mi najbliżsi. Drugi zastrzeżony jest dla dygnitarza i ambasadorów. Trzeci obejmuje mniej znaczne osoby.

Tutaj rzeczy mają się całkiem inaczej - odpowiedział rabbi. - Ci, co siedzą tuż przy mnie, są przygłusi; w ten sposób mogą usłyszeć, co mówię. Środkowa grupa składa się z ignorantów; tym sposobem mogą zwrócić więcej uwagi na moje nauki. Zewnętrzny krąg zastrzeżony jest dla tych, co już znają Prawo; w ten sposób mogą bez uszczerbku ronić moje słowa.

Św. Jan Paweł II o życiu konsekrowanym

"Jezus, powołując wybrane osoby, aby porzuciły wszystko i poszły za Nim, dał początek tej formie życia, która pod działaniem Ducha Świętego miała się w następnych stuleciach rozwinąć stopniowo w różnorakie formy życia konsekrowanego" (VC 29).

Zaproszenie Chrystusa to nie wyrok, ani złowieszcza perspektywa niekończących się trudów, ale to pełne miłości słowa, które wzbudzają głębokie zauroczenie i gotowość do przekraczania tego, co dotychczas było nieprzekraczalną granicą zaufania i zaangażowania.

KontaktNapisz do nasNewsletterMapa serwisuPolityka prywatności