kontakt@parafia-glucholazy.pl

Środa, 20 wrzesień 2017 r.

Sobota, 07 listopada 2015
32. Niedziela Zwykła - Rok B 8 listopada 2015 r.

"Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach".

Dlaczego Jezus jest tak surowy wobec tych skłonności, które bardziej są śmieszne niż złe? Odpowiedzią jest cała Ewangelia: Jezus jest prawdą, a próżność prowadzi nas do pozoru życia. "Zastanawiałam się kiedyś - pisze św. Teresa z Avili - dlaczego nasz Pan tak bardzo ceni pokorę. Pomyślałam, że jest tak dlatego, iż Bóg jest najwyższą prawdą, a pokora jest niczym innym, jak chodzeniem w prawdzie".

A zatem pokora jest piękna? Z pewnością. Ale my jej nie lubimy! Nie lubimy fałszywej pokory. Ona jest brzydka. Właśnie z powodu tego nadużycia, w dzisiejszej epoce brutalnej szczerości pokora zaczęła budzić niechęć. Zarzuca się jej skrzywienie postawy i obłudny ton. Kto z nas nie czuł się rozdrażniony, słysząc opinie wygłaszane "moim skromnym zdaniem", które bynajmniej nie jest skromne?

Jak zatem zareagować wobec Jezusa, który mówi nam, że pokora jest właśnie Jego prawdziwym znakiem rozpoznawczym: "Jestem cichy i pokorny sercem" (Mt 11,29). Do jakiej skromności - z pewnością bardzo czystej i pięknej - zachęca nas Jezus?

Do skromności, która wypływa z samej głębi naszego serca, a która nie jest tą grą pozorów, o której Gandhi mówił: "Uprawiać pokorę, to uprawiać obłudę". Jezus, przestrzegając nas przed próżnością, zwraca także uwagę, abyśmy wystrzegali się obłudy. Nie chodzi o to, żeby udawać skromnego, ale żeby być skromnym.

Osiągnąć to można jedynie trwając przed nieskończonością Boga. Najpiękniejszy poryw naszej pokory wyśpiewujemy w niedzielnym Gloria: "Dziękujemy Ci za Twoją niezmierzoną chwałę, jesteśmy szczęśliwi, ponieważ jesteś wielki".

Andre Seve

Jest taka iskra, co w skromności swej, mądrością duszę zalewa (Dante)

Pani się pyta Jasia:

Jak podzielić osiem jabłek na pięć osób?

Jasiu:

Najlepiej ugotować kompot

Ania zwierza się przyjaciółce:

I na koniec dał mi pąk czerwonej róży i powiedział, że wróci, jak tylko kwiat rozkwitnie.

To bardzo romantyczne!

Nie do końca. Róża była z plastiku.

Patron tygodnia - św. Andrzej Avellino, prezbiter - 10 listopada

Andrzej urodził się w roku 1521 w Castronuovo, w południowych Włoszech. Pierwsze nauki Andrzej pobierał u swojego wuja, kapłana, któremu potem pomagał przy katechizacji dzieci. Został wyświęcony na kapłana w roku 1545. Pierwsze lata kapłaństwa Andrzej spędził w charakterze adwokata przy kurii katedralnej w Neapolu. W roku 1551 biskup powierzył mu przeprowadzenie reformy w klasztorze żeńskim w Bajano. Czas wolny od zajęć w kurii spędzał na posłudze kapłańskiej. Swoimi kazaniami wywierał tak wielkie wrażenie, że nawrócił wielu grzeszników.

Pragnąc życia doskonalszego, Andrzej wstąpił do teatynów, których niedawno powołał do istnienia w Neapolu św. Kajetan z Thiene (1547). Śluby zakonne Andrzej złożył w roku 1558. Do ślubów uroczystych dodał jeszcze dwa własne: że będzie sprzeciwiał się własnym zachciankom oraz że będzie starał się stale postępować w doskonałości. W zakonie piastował wiele odpowiedzialnych funkcji m.in. będąc odpowiedzialnym za formację młodych braci.

W roku 1585 wybuchły w Neapolu krwawe zamieszki. Andrzej dokładał wszystkich sił, aby doprowadzić do pokoju. Zajął się także tymi, którzy najwięcej ucierpieli. W roku 1593 morderca zabił mu siostrzeńca. Andrzej nie tylko sam przebaczył zabójcy, ale ubłagał rodzinę, by nie mściła się na nim. Sława jego świętości była tak wielka, że umierający brat papieża, kardynał Caraffa, wezwał go do swojego łoża. Kiedy papież Grzegorz XIV zaofiarował Andrzejowi biskupstwo w Kremonie, ten w swojej pokorze odmówił. Pomimo rozlicznych obowiązków dawał pierwszeństwo modlitwie, poświęcając jej długie godziny. Obdarzył go Pan Bóg także darem czynienia cudów.

Ks. Andrzej zmarł nagle na apopleksję 10 listopada 1608 roku, kiedy wstępował na stopnie ołtarza, by odprawić Mszę świętą. Zostawił po sobie kilka drobnych prac z dziedziny ascezy chrześcijańskiej i ok. 3 tys. listów. Jego beatyfikacji dokonał Urban VIII już w roku 1621. Kanonizacja nastąpiła znacznie później, bo dopiero w roku 1712. Dokonał jej papież Klemens XI.

Zegar misjonarza

Przed laty pewien misjonarz pracujący na brazylijskiej prowincji wrócił do USA na urlop. Tam natknął się na piękny zegar słoneczny i przyszedł mu do głowy pewien pomysł.

Ten zegar to świetny prezent dla mojej trzódki z Amazonii - pomyślał - Mogę go wykorzystać, by nauczyć ich określania, która jest godzina

Kupił więc zegar, starannie zapakował i zabrał do Brazylii. Gdy naczelnik wioski zobaczył przyrząd, nalegał, by umieścić go w samym środku wsi.

Mieszkańcy wioski byli poruszeni widokiem zegara. Nigdy wcześniej nie widzieli nic równie pięknego. Ich entuzjazm wzrósł jeszcze, gdy dowiedzieli się, jak to działa. Misjonarz był zachwycony takim przyjęciem daru. Dlatego zupełnie nie spodziewał się tego, co nastąpiło kilka dni później. Mieszkańcy wioski wspólnie wznieśli dach nad zegarem, by chronić go przed deszczem i słońcem.

Św. Jan Paweł II o życiu konsekrowanym

"Życie konsekrowane pozostaje w służbie tego ostatecznego objawienia się chwały Bożej, dzięki któremu każde ciało ujrzy Boże zbawienie. Chrześcijański Wschód uwypukla ten wymiar, gdy określa mnichów jako aniołów Bożych na ziemi, głoszących odnowę świata w Chrystusie" (VC 27).

Osoby konsekrowane podobne są do aniołów, gdy stylem swojego życia głoszą innym dobroć Boga. Są także podobne do aniołów w życiu kontemplacyjnym, gdy nieustanną modlitwą niejako strzegą losu Kościoła i świata.

KontaktNapisz do nasNewsletterMapa serwisuPolityka prywatności