kontakt@parafia-glucholazy.pl

Czwartek, 21 wrzesień 2017 r.

29. Niedziela Zwykła - Rok A 19 października 2014 r.

Sobota, 18 października 2014

"Oddajcie Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu, to, co należy do Boga".

Tym stwierdzeniem Jezus podkreśla, że wartość człowieka nie określa się miejscem w społeczności politycznej. Podstawowym powołaniem i przeznaczeniem człowieka jest uczestnictwo w życiu Boga. Obywatele czerpią ze strony państwa (Cezara) określone profity, np. prawa, infrastrukturę, ubezpieczenia, zasiłki, opiekę zdrowotną i z tej racji są zobowiązani płacić podatki i w sposób odpowiedzialny angażować się w walkę o prawdę i sprawiedliwość społeczną. Z drugiej jednak strony należą do Boga, mają odbity w sercu Jego obraz, podobieństwo, dlatego powinni oddawać Bogu cześć, uwielbienie. Wolność jest umiejętnością oddawania każdemu tego, co się mu należy.

Jezus rozdziela religię od polityki. Ale nie na zasadzie przeciwieństw: czarne-białe, wróg-przyjaciel, Cezar-Bóg. Religia i polityka, choć są odrębne, wiążą się ze sobą. Domena Boga obejmuje wszystkie inne. Nie ma podziału na sfery sakralne, duchowe i świeckie, w których nie ma Boga. Bóg ma uniwersalne prawo wglądu.

Czy nie dzielę rzeczywistości na sferę świecką i sakralną? Jak wypełniam obowiązki społeczne i polityczne? Czy biorę odpowiedzialność (na moim odcinku) za kształt państwa? Czy oddaję Bogu to, co należy do Boga, a Cezarowi to, co należy do Cezara?

Stanisław Biel SJ

Każdy szanuje człowieka, który czyni, co przyrzeka (przysłowie polskie)

Kubuś Puchatek do Prosiaczka:

Krzyś dał nam 10 słoików miodu, po 8 dla każdego.

Ależ Puchatku! - dziwi się Prosiaczek. Przecież to wypada po 5 słoików!

Licz sobie jak chcesz, Prosiaczku. Ja swoje 8 już zjadłem!

Myśliwy mówi do kolegi:

Podobno sprzedałeś swego psa myśliwskiego, którego tak bardzo lubiłeś?

Tak. Ostatnio był nie do wytrzymania. Ilekroć opowiadałem historie z moich polowań, kręcił przecząco głową.

Rodzinny święty - Rebeka, żona Izaaka

Rebeka pojawia się w 24. rozdziale Księgi Rodzaju jako córka Betuela z Aram-Naharaim (Charan nad górnym Eufratem), a siostra Labana (Rdz 22, 20-24). Eliezer, wierny sługa i zarządca dóbr Abrahama, spotkał ją u studni i uznał za odpowiednią dla Izaaka, któremu na życzenie sędziwego ojca miał sprowadzić żonę. Dopiero po dziesięciu latach Rebeka urodziła Izaakowi braci-bliźniaków: Ezawa i Jakuba (Rdz 25, 19-28). Tego ostatniego darzyła szczególną miłością, dlatego też gdy na wpół ślepy Izaak pragnął powierzyć synom dziedzictwo, podstępnie podsunęła Jakuba na odebranie pełnego ojcowskiego błogosławieństwa (Rdz 25, 29-34; 27, 1-40). Musiała dlatego rozstać się z ukochanym synem, którego wysłała do kraju lat dziecinnych, aby tam poszukał sobie żony (Rdz 27, 41 - 28, 5).

Pochowano ją na polu Makpela w pobliżu Mamre, w miejscu, które Abraham nabył od Chetyty Efrona (Rdz 49, 31). Do tradycji biblijnej przeszła jako niewiasta skromna i powściągliwa, pełna powabu i uprzejmości. Jej grób pokazuje się obecnie w meczecie w Hebronie (El-Halil, na południe od Jerozolimy).

Wspominano się ją w dniu 30 sierpnia.

Dowód odwagi

Jeżeli chcesz się przyłączyć do naszej bandy, możesz to zrobić! - powiedział Piotr z kamienną twarzą. Alek spoglądał na czubki butów.

Nigdy nie kradłem - wymamrotał.

Zawsze jest ten pierwszy raz. A dowód odwagi jest dowodem odwagi!

Nie trzęś portkami - zachęcał Bernard. - My odwrócimy uwagę staruszka, a ty ukradniesz mu czekoladę i do kieszeni. No już!

Alek potrząsnął ramionami:

Pozbawienie staruszka czekolady nie jest wielkim dowodem odwagi.

Chcesz być jednym z nas, tak czy nie?... Jesteś tchórzem!

Nie jestem tchórzem - zaprzeczył Alek. I cała trójka udała się w kierunku małego sklepiku, w którym było wszystkiego po trochu. Rozległ się dzwonek w drzwiach. Staruszek spojrzał spod okularów i pozdrowił ich skinieniem głowy.

Piotr i Bernard udawali, że obojętnie oglądają towar. Następnie przenieśli uwagę sklepikarza na kąt z zeszytami.

Ile kosztuje ten?

Pięćdziesiąt groszy.

W drugim kącie sklepiku Alek szybkim ruchem zgarnął kilka tabliczek czekolady do kieszeni. Chłopcy zapłacili za zeszyt. Staruszek podarował każdemu gumę do żucia. Tak postępował wobec wszystkich dzieci.

Chłopcy wybiegli podnieceni. W parku Alek wyjął łup.

Czekolada z orzechami! Duża!

Pochłonęli ją. Dla Alka była okropnie gorzka.

Teraz jesteś jednym z nas! - powiedział Piotr i głośno przybił mu "piątkę".

Idę do domu - wyszeptał Alek. Cały wieczór się uczył i poszedł spać bez słowa.

Nazajutrz rano, kiedy przechodził obok sklepiku staruszka, poczuł gwałtowne bicie serca. Po zakończeniu lekcji długo szamotał się z książkami i plecakiem, aż został sam. Potem wszedł do sklepiku.

W drzwiach rozległ się dzwonek. Staruszek przyjął go serdecznie. Chłopiec położył pieniądze obok kasy.

Trzy tabliczki czekolady - powiedział.

Weź je sobie, Alek - odpowiedział staruszek.

Wziąłem je już wczoraj, proszę pana - wyszeptał czerwieniąc się. I dodał: - Musiałem to zrobić. To był dowód odwagi...

Staruszek wziął banknot i wydał mu resztę. Jak zawsze dał też Alkowi gumę do żucia. A następnie z uznaniem pokiwał głową:

Dowód odwagi dałeś dziś.

Św. Jan Paweł II o rodzinie

"Miłość rodzicielska od początku staje się duszą, a przez to i normą, która inspiruje i nadaje kierunek całej konkretnej działalności wychowawczej, ubogacając ją tak cennymi owocami miłości, jak czułość, stałość, dobroć, usłużność, bezinteresowność i duch ofiary" (FC 36).

Dlaczego to robisz? Co tobą kieruje? Czasami szukamy wyczerpującego uzasadnienia takiej, a nie innej decyzji, a wystarczyłoby powiedzieć: "bo kocham".

KontaktNapisz do nasNewsletterMapa serwisuPolityka prywatności

29. Niedziela Zwykła - Rok A 19 października 2014 r.