kontakt@parafia-glucholazy.pl

Piątek, 22 wrzesień 2017 r.

Czwartek, 08 października 2015
28. Niedziela Zwykła - Rok B 11 października 2015 r.

Bogaty młodzieniec miał dobre pragnienia, był gotowy pójść za Chrystusem, pragnął życia wiecznego. Miał odwagę zbliżenia się do Jezusa, aby postawić Mu pytanie o swoje życie: "Co mam czynić?".

Pomyśl przez chwilę o spotkaniach, w których uczestniczysz. Czy zdarza ci się nudzić, nawet wtedy, gdy zależy od nich twoje życie, zdrowie, praca? Gdy przychodzisz do dyrektora w dniach, gdy kolejne osoby są zwalniane z pracy, będziesz bardzo rozważny, bo wiesz, że od przebiegu tej rozmowy może zależeć bardzo dużo.

Jeśli na modlitwie spotykasz się z Bogiem, On także może ci powiedzieć coś bardzo ważnego. Może zechce zaprosić cię do jakiejś straty, ofiary, daru ze swoich bogactw. Jakiej straty się boisz? Jezus patrzy z miłością i prosi cię: "Moje drogie dziecko, proszę...".

Jeśli wyobraźnia podsuwa ci ciąg dalszy tego zdania, spróbuj pomyśleć o dwóch sprawach. Po pierwsze, czy jesteś w stanie uwierzyć, że to sam Bóg spojrzał na ciebie z miłością i do czegoś cię zaprosił? Czy wierzysz, że wezwanie do straty jest zawsze połączone z Bożym pragnieniem, aby cię bardziej obdarować?

Po drugie, jeśli to, co sobie pomyślałeś, wzbudziło w tobie smutek, niepokój, niedowierzanie, może to znak, że sam Bóg pokazuje miejsce w twoim sercu, gdzie On nie jest najważniejszy, to miejsce, gdzie jesteś bogatym młodzieńcem, który pozostaje zasmucony. Jeśli właśnie tak działa w tobie Bóg, to bądź pewien, że równocześnie uzdalnia cię, byś Go wybrał, nie w przekonaniu o swojej wielkości, ale w pokorze (czytaj - w przyjętej prawdzie o własnej biedzie). Przez ucho igielne (jedną z małych jerozolimskich bram) wielbłądy potrafiły przejść tylko na kolanach.

o. Paweł

Wiele tracimy wskutek tego, że przedwcześnie uznajemy coś za stracone (J. W. Goethe)

Siostra zakonna podjeżdża na stację benzynową. Pracownik stacji narzeka:

Znowu podnieśli cenę benzyny.

Na to siostra odpowiada:

Mnie to nie dotyczy, ja zawsze tankuję za 50 złotych.

Szef przyjmuje nowego pracownika:

W naszym zakładzie obowiązują dwie zasady. Pierwsza to czystość. Czy wytarł Pan buty przed wejściem do gabinetu?

Oczywiście.

Druga to prawdomówność. Przed moimi drzwiami nie ma wycieraczki.

Patron tygodnia - bł. Radzim Gaudenty, biskup - 14 października

Radzim pochodził z książęcego czeskiego rodu Sławnikowiców. Urodził się między 960 a 970 r. Był przyrodnim bratem św. Wojciecha. Przeznaczony do stanu duchownego, stale przebywał w otoczeniu Wojciecha. Razem z nim wstąpił w 988 r. do benedyktynów na Awentynie. Tam otrzymał imię Gaudenty. W opactwie benedyktynów w Awentynie otrzymał też święcenia kapłańskie. Kiedy w roku 997 dowiedział się o wymordowaniu jego rodziny w Libicach przez możny ród Wrszowców, wraz ze św. Wojciechem zrezygnował z powrotu do Pragi i razem udali się do Polski.

W Prusach Radzim był naocznym świadkiem męczeństwa św. Wojciecha. Brał udział w sprowadzeniu jego relikwii do Gniezna. Pozostał też na dworze Bolesława Chrobrego podobnie jak jego brat, Sobiesław (Sobiebór). Pod koniec roku 997 lub w roku 998 powrócił jednak do Rzymu, biorąc udział w pertraktacjach o utworzenie metropolii w Polsce i w zabiegach o kanonizację Wojciecha.

Wkrótce po kanonizacji Wojciecha papież Sylwester II ustanowił Radzima arcybiskupem Gniezna. Nie dochowały się do naszych czasów dokumenty, które rzuciłyby więcej światła na działalność Radzima-Gaudentego na stolicy gnieźnieńskiej. Z relacji Galla Anonima wynika, że metropolita popadł w jakiś gwałtowny konflikt z Bolesławem Chrobrym, a nawet że rzucił na niego klątwę. Przypuszcza się, że łączyło się to z wyprawą zbrojną Chrobrego na ojczyznę Radzima, Czechy. Radzimowi zwykło się przypisywać zasługę sprowadzenia do Polski benedyktynów.

Według katalogu arcybiskupów gnieźnieńskich Radzim-Gaudenty zmarł w roku 1006. Współcześni historycy są skłonni tę datę przesunąć jednak na rok 1011. Dnia śmierci nie znamy. Nie mamy także pewności, gdzie znajduje się ciało bł. Radzima. Zapewne jednak jest w Pradze, zabrane przez króla czeskiego, Brzetysława, w czasie jego najazdu na Polskę w roku 1038. Kult bł. Radzima wyrósł w cieniu kultu św. Wojciecha. Mimo że Radzim nie był nigdy kanonicznie wyniesiony do chwały ołtarzy, archidiecezja gnieźnieńska czci go jako błogosławionego i swojego patrona.

Odwaga

W starodawnych kronikach znajduje się historia dziewczyny, która należała do grupy kobiet towarzyszących Jezusowi w drodze na Kalwarię. Była to dziewczyna nieśmiała, milcząca, skromna.

Na wieść o Zmartwychwstaniu niepotrzebne jej były wizje czy potwierdzenia. Uwierzyła natychmiast. Pod wpływem odwagi, której nigdy dotąd nie miała, zaczęła pielgrzymować i głosić słowa Jezusa.

Nie lękała się już. Głosiła posłanie w miastach i wsiach.

Pewnego dnia podszedł do niej mężczyzna, którego głęboko poruszyło jej świadectwo. Zapytał ją:

Powiedz mi, w czym tkwi tajemnica twojej odwagi?

W pokorze. Tak nauczył mnie Nauczyciel. Mężczyzna stał przez chwilę milczący, potem znów spytał:

Do czego służy pokora?

Do tego, bym mogła powiedzieć jako pierwsza: "Kocham cię".

Św. Jan Paweł II o życiu konsekrowanym

"Kościół winien zabiegać o to, aby jego obecność była dostrzegalna w codziennym życiu. Ma przy tym prawo oczekiwać, że znacznie przyczynią się do tego osoby konsekrowane, powołane, aby w każdej sytuacji dawać konkretne świadectwo swojej przynależności do Chrystusa" (VC 25).

W kościele się modlimy, a na ulicy grzeszymy? Gdzie kończy się sacrum, a zaczyna się profanum? Obecność osób konsekrowanych w świecie pomaga nam pamiętać o tym, że "Do Pana należy ziemia i wszystko co ją napełnia".

KontaktNapisz do nasNewsletterMapa serwisuPolityka prywatności