kontakt@parafia-glucholazy.pl

Czwartek, 21 wrzesień 2017 r.

Czwartek, 10 września 2015
24. Niedziela Zwykła - Rok B 13 września 2015 r.

"Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie".

Chciałbyś zostać przez kogoś nazwany "szatanem"? Starasz się stać po stronie prawdy i dobra, być żywym świadectwem Boga, a słyszysz tak mocne słowa. Jezus przeprowadzając badanie opinii na Jego temat, pyta jednocześnie uczniów o wiarę w Niego. Gdy słyszy od Piotra odpowiedź sugerującą, że rybak już dużo zrozumiał, zapowiada najważniejsze i najtrudniejsze momenty misji zbawczej: mękę, śmierć i zmartwychwstanie. "Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać". Czy można spokojnie słuchać o tym, że Osoba, która jest dla nas nie tylko autorytetem, ale i Mistrzem i Panem, ma cierpieć? Czy i Ty zachowałbyś się podobnie do św. Piotra? Jego reakcja wydaje się naturalna. Odpowiedź Chrystusa: "Zejdź Mi z oczu, szatanie..." uderza jak miecz. Pomyśl o wielu trudnych rozmowach, a może i awanturach; o słowach, które zostawiły w Twoim sercu głębokie blizny. To nic w porównaniu z ładunkiem emocjonalnym, jaki niosła niezwykle twarda odpowiedź Jezusa. Nie zastanawiajmy się nad tym, czy Jezus mógł to przekazać łagodniej. Tak bardzo zależało Mu na tym, aby uczniowie choć trochę pojęli z Tajemnicy Królestwa, że po Jego Słowach pewnie przez chwilę zapadła niezręczna cisza.

Pewnie powiesz: "Jestem człowiekiem i jak mam myśleć inaczej, jak po ludzku?". To, co ludzkie i nie-Boże, też pochodzi od Stwórcy. Nasz rozum, wola, emocje, dane nam są jako narzędzia do funkcjonowania w świecie. Problem zaczyna się wtedy, gdy przenosimy te sposoby do "radzenia sobie" z codziennością na sferę duchową, na rozumienie życiowego powołania, na relację z Bogiem.

Naucz nas, Chryste, pokory i zasłuchania w Twoje Słowo. Wtedy to, co Boże nie będzie już "Czymś do zrozumienia", ale "Kimś do pokochania".

Może jestem głupi, ale wiem, co to miłość. (Winston Groom)

Mężczyzna do kobiety:

Gdy widzę pani uśmiech mam nadzieję, że złoży mi pani wizytę.

Podrywacz z pana!

Nie, dentysta.

Rozmawiają dwie licealistki:

Na religii czuję się jak na komisariacie policji

Dlaczego?

Pytają Cię a ty nic nie wiesz.

Patron tygodnia - bł. Paweł Manna, prezbiter - 15 września

Paweł urodził się 16 stycznia 1872 r. w Avellino we Włoszech. Po ukończeniu szkół w rodzinnej miejscowości oraz w Neapolu rozpoczął studia na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, które przerwał we wrześniu 1891 r., by wstąpić do seminarium Instytutu Misji Zagranicznych w Mediolanie. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1894 r., a rok później wyjechał na misje do Toungoo w Birmie.

Zły stan zdrowia trzykrotnie zmuszał go do przerwania pracy i powrotu do ojczyzny. Definitywnie musiał powrócić do Włoch w 1907 r. Przeżył to bardzo boleśnie. Począwszy od 1909 r. prowadził intensywną działalność na rzecz wspierania misji wśród wiernych i duchowieństwa. Pragnąc stworzyć lepsze warunki dla współpracy w apostolacie osób świeckich i kapłanów, założył w 1916 r. Unię Misyjną Duchowieństwa, którą w 1956 r. Pius XII uznał za dzieło papieskie. Dziś jest to Papieska Unia Misyjna, działająca na całym świecie. Skupia ona kapłanów, seminarzystów, osoby konsekrowane i ludzi świeckich.

W 1909 r. ks. Paweł został redaktorem naczelnym "Misji Katolickich", w 1914 r. założył pismo "Propaganda Misyjna", a w 1919 r. - "Włochy Misyjne" dla młodzieży. Na polecenie ówczesnej Kongregacji Rozkrzewiania Wiary założył w Ducenta w regionie Kampania seminarium Najświętszego Serca dla misjonarzy.

W 1924 r. został wybrany przełożonym generalnym Instytutu Misji Zagranicznych w Mediolanie, który w 1926 r., po połączeniu z rzymskim seminarium misyjnym, został przekształcony w Papieski Instytut Misji Zagranicznych. Na mocy decyzji Instytutu w 1936 r. ks. Manna założył Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Niepokalanej.

Ks. Paweł zmarł 15 września 1952 r. w Neapolu. Został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II w dniu 4 listopada 2001 r. na placu świętego Piotra w Rzymie.

Osioł i flet

Na polu leżał porzucony od dłuższego czasu Flet, na którym nikt już nie grał. Aż pewnego dnia przechodzący obok Osioł dmuchnął w niego z całej siły. Wyzwolił dźwięk piękniejszy niż jakikolwiek inny, który kiedykolwiek słyszał w swoim życiu. I nie tylko w swoim oślim życiu, ale również w życiu Fletu.

Nie mogąc zrozumieć tego co się stało (obaj nie byli roztropni, a jedynie wierzyli w roztropność) - oddalili się natychmiast od siebie, zawstydzeni tym, co wydarzyło się najpiękniejszego w ich życiu.

A ileż w naszym życiu porzuconych fletów, osłów? Wielu z nas nie poznało nigdy samych siebie, ukrywają kim są, oczekując miłości od innych nie znanych sobie osób, które również chowają się przed samymi sobą. A przecież czasami może jakieś odkrycie, jakaś niespodzianka, jakaś iskra... I wszystko znowu się kończy. Wszystko dlatego, że brakuje nam odwagi, aby kogoś pokochać. Trzeba mieć jej tyle samo, jak do tego, aby pokochali mnie inni.

Św. Jan Paweł II o życiu konsekrowanym

"Wierność Bogu jest źródłem ofiarnej służby braciom, którą osoby konsekrowane pełnią, kosztem wielu wyrzeczeń, przez nieustanną modlitwę wstawienniczą za potrzeby braci, przez bezinteresowną posługę ubogim i chorym" (VC 24).

Nie brakuje głosów, że osoby zakonne to żyją sobie wygodnie w klasztorach. Co wygodnego jest w rezygnacji z rodziny? Co wygodnego jest w codziennym spotykaniu bezdomnych? Co wygodnego jest w dyscyplinie życia nakazującej wstawać bladym świtem? Usiłujmy widzieć więcej i rozumieć bardziej.

KontaktNapisz do nasNewsletterMapa serwisuPolityka prywatności