Parafia św. Wawrzyńca w Głuchołazach
Głuchołazy

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wawrzyńca

ul. Kościelna 4
48-340 Głuchołazy

Tel.: 77 439 16 01 - Kancelaria
Tel.: 77 439 16 01 - Proboszcz
Tel.: 77 439 52 23 - Wikariusze
Fax: 77 439 16 01

kontakt@parafia-glucholazy.pl

Czwartek, 21 wrzesień 2017 r.
08:57:53

24. Niedziela Zwykła - Rok B 13 września 2015 r.

Czwartek, 10 września 2015
24. Niedziela Zwykła - Rok B 13 września 2015 r.

Refleksja

"Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie".

Chciałbyś zostać przez kogoś nazwany "szatanem"? Starasz się stać po stronie prawdy i dobra, być żywym świadectwem Boga, a słyszysz tak mocne słowa. Jezus przeprowadzając badanie opinii na Jego temat, pyta jednocześnie uczniów o wiarę w Niego. Gdy słyszy od Piotra odpowiedź sugerującą, że rybak już dużo zrozumiał, zapowiada najważniejsze i najtrudniejsze momenty misji zbawczej: mękę, śmierć i zmartwychwstanie. "Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać". Czy można spokojnie słuchać o tym, że Osoba, która jest dla nas nie tylko autorytetem, ale i Mistrzem i Panem, ma cierpieć? Czy i Ty zachowałbyś się podobnie do św. Piotra? Jego reakcja wydaje się naturalna. Odpowiedź Chrystusa: "Zejdź Mi z oczu, szatanie..." uderza jak miecz. Pomyśl o wielu trudnych rozmowach, a może i awanturach; o słowach, które zostawiły w Twoim sercu głębokie blizny. To nic w porównaniu z ładunkiem emocjonalnym, jaki niosła niezwykle twarda odpowiedź Jezusa. Nie zastanawiajmy się nad tym, czy Jezus mógł to przekazać łagodniej. Tak bardzo zależało Mu na tym, aby uczniowie choć trochę pojęli z Tajemnicy Królestwa, że po Jego Słowach pewnie przez chwilę zapadła niezręczna cisza.

Pewnie powiesz: "Jestem człowiekiem i jak mam myśleć inaczej, jak po ludzku?". To, co ludzkie i nie-Boże, też pochodzi od Stwórcy. Nasz rozum, wola, emocje, dane nam są jako narzędzia do funkcjonowania w świecie. Problem zaczyna się wtedy, gdy przenosimy te sposoby do "radzenia sobie" z codziennością na sferę duchową, na rozumienie życiowego powołania, na relację z Bogiem.

Naucz nas, Chryste, pokory i zasłuchania w Twoje Słowo. Wtedy to, co Boże nie będzie już "Czymś do zrozumienia", ale "Kimś do pokochania".

Złota myśl tygodnia

Może jestem głupi, ale wiem, co to miłość. (Winston Groom)

Na wesoło

Mężczyzna do kobiety:

Gdy widzę pani uśmiech mam nadzieję, że złoży mi pani wizytę.

Podrywacz z pana!

Nie, dentysta.

Rozmawiają dwie licealistki:

Na religii czuję się jak na komisariacie policji

Dlaczego?

Pytają Cię a ty nic nie wiesz.

Patron tygodnia - bł. Paweł Manna, prezbiter - 15 września

Paweł urodził się 16 stycznia 1872 r. w Avellino we Włoszech. Po ukończeniu szkół w rodzinnej miejscowości oraz w Neapolu rozpoczął studia na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, które przerwał we wrześniu 1891 r., by wstąpić do seminarium Instytutu Misji Zagranicznych w Mediolanie. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1894 r., a rok później wyjechał na misje do Toungoo w Birmie.

Zły stan zdrowia trzykrotnie zmuszał go do przerwania pracy i powrotu do ojczyzny. Definitywnie musiał powrócić do Włoch w 1907 r. Przeżył to bardzo boleśnie. Począwszy od 1909 r. prowadził intensywną działalność na rzecz wspierania misji wśród wiernych i duchowieństwa. Pragnąc stworzyć lepsze warunki dla współpracy w apostolacie osób świeckich i kapłanów, założył w 1916 r. Unię Misyjną Duchowieństwa, którą w 1956 r. Pius XII uznał za dzieło papieskie. Dziś jest to Papieska Unia Misyjna, działająca na całym świecie. Skupia ona kapłanów, seminarzystów, osoby konsekrowane i ludzi świeckich.

W 1909 r. ks. Paweł został redaktorem naczelnym "Misji Katolickich", w 1914 r. założył pismo "Propaganda Misyjna", a w 1919 r. - "Włochy Misyjne" dla młodzieży. Na polecenie ówczesnej Kongregacji Rozkrzewiania Wiary założył w Ducenta w regionie Kampania seminarium Najświętszego Serca dla misjonarzy.

W 1924 r. został wybrany przełożonym generalnym Instytutu Misji Zagranicznych w Mediolanie, który w 1926 r., po połączeniu z rzymskim seminarium misyjnym, został przekształcony w Papieski Instytut Misji Zagranicznych. Na mocy decyzji Instytutu w 1936 r. ks. Manna założył Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Niepokalanej.

Ks. Paweł zmarł 15 września 1952 r. w Neapolu. Został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II w dniu 4 listopada 2001 r. na placu świętego Piotra w Rzymie.

Opowiadanie

Osioł i flet

Na polu leżał porzucony od dłuższego czasu Flet, na którym nikt już nie grał. Aż pewnego dnia przechodzący obok Osioł dmuchnął w niego z całej siły. Wyzwolił dźwięk piękniejszy niż jakikolwiek inny, który kiedykolwiek słyszał w swoim życiu. I nie tylko w swoim oślim życiu, ale również w życiu Fletu.

Nie mogąc zrozumieć tego co się stało (obaj nie byli roztropni, a jedynie wierzyli w roztropność) - oddalili się natychmiast od siebie, zawstydzeni tym, co wydarzyło się najpiękniejszego w ich życiu.

A ileż w naszym życiu porzuconych fletów, osłów? Wielu z nas nie poznało nigdy samych siebie, ukrywają kim są, oczekując miłości od innych nie znanych sobie osób, które również chowają się przed samymi sobą. A przecież czasami może jakieś odkrycie, jakaś niespodzianka, jakaś iskra... I wszystko znowu się kończy. Wszystko dlatego, że brakuje nam odwagi, aby kogoś pokochać. Trzeba mieć jej tyle samo, jak do tego, aby pokochali mnie inni.

Św. Jan Paweł II o życiu konsekrowanym

"Wierność Bogu jest źródłem ofiarnej służby braciom, którą osoby konsekrowane pełnią, kosztem wielu wyrzeczeń, przez nieustanną modlitwę wstawienniczą za potrzeby braci, przez bezinteresowną posługę ubogim i chorym" (VC 24).

Nie brakuje głosów, że osoby zakonne to żyją sobie wygodnie w klasztorach. Co wygodnego jest w rezygnacji z rodziny? Co wygodnego jest w codziennym spotykaniu bezdomnych? Co wygodnego jest w dyscyplinie życia nakazującej wstawać bladym świtem? Usiłujmy widzieć więcej i rozumieć bardziej.

KontaktNapisz do nasNewsletterMapa serwisuPolityka prywatności

24. Niedziela Zwykła - Rok B 13 września 2015 r.

Zezwala się kopiować i rozpowszechniać zasoby serwisu Parafii Głuchołazy bez ograniczeń.
Wykonano 2004-2017 PARAFIA GŁUCHOŁAZY