Parafia św. Wawrzyńca w Głuchołazach
Głuchołazy

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wawrzyńca

ul. Kościelna 4
48-340 Głuchołazy

Tel.: 77 439 16 01 - Kancelaria
Tel.: 77 439 16 01 - Proboszcz
Tel.: 77 439 52 23 - Wikariusze
Fax: 77 439 16 01

kontakt@parafia-glucholazy.pl

Piątek, 22 wrzesień 2017 r.
18:54:08

23. Niedziela Zwykła - Rok A 7 września 2014 r.

Czwartek, 04 września 2014

Refleksja

To, co kiedyś mieściło się z trudem w przypominającym małą szafkę komputerze, dzisiaj nosimy w smartfonie w kieszeni lub torebce. Coraz bardziej wymyślne metody parzenia kawy, kojarzone do niedawna z krajami Południa, wypierają z naszych domów tradycyjną zalewajkę. Rukola, ser feta, tzatziki i tortille zastępują w lodówkach dobrze znane sery, sałaty itd. Niejedna rodzina odkładając pieniądze na wakacyjny wyjazd, wybiera już nie polskie Pomorze z rozkapryszoną pogodą, ale gorącą Dalmację z adriatyckimi riwierami.

Współczesny świat krzyczy: "Możesz więcej!" - więcej kupić, więcej zjeść, więcej mieć, więcej umieć, więcej przeżyć.

"Czy człowiek w kontekście postępu staje się lepszy, duchowo dojrzalszy, bardziej świadomy godności swego człowieczeństwa, bardziej odpowiedzialny, bardziej otwarty na drugich, zwłaszcza dla potrzebujących, dla słabszych, bardziej gotowy świadczyć i nieść pomoc wszystkim?" - pytał w 1979 roku św. Jan Paweł II.

Jeżeli żyje Ci się lepiej niż kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu, to zadaj sobie pytanie o miłość. Czy bardziej kochasz? Czy masz w sobie więcej siły do służenia bliskim, przebaczania, czy po prostu do wysłuchania drugiego człowieka?

Św. Paweł w Liście do Rzymian pisze: "Albowiem przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj, i wszystkie inne - streszczają się w tym nakazie: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego".

Miłość sprawia, że żyje się lepiej - nie dlatego, że coś masz, ale dlatego, że kochając jesteś "większy", niż byłeś jeszcze niedawno.

Złota myśl tygodnia

Kropla miłości znaczy więcej niż ocean rozumu. (Blaise Pascal)

Na wesoło

Co mówi ksiądz po ślubie informatyka?

Pobieranie zakończone

W czasie transmisji meczu piłkarskiego reprezentacji Polski jeden z piłkarzy przychodzi do sprawozdawcy radiowego i mówi:

Panie redaktorze, mam prośbę. Czy mógłby pan wolniej mówić? My nie nadążamy z grą!

Rodzinny święty - bł. Antonia Mesina

Antonia przyszła na świat 21 czerwca 1919 roku w Orgosolo, w pobliżu Nuoro, na Sardynii. Była drugim z dziesięciorga dzieci skromnego pracownika lokalnej administracji. Jej dzieciństwo wypełnione było pokorną służbą, ubóstwem i modlitwą. Swym dziecięcym sercem gorąco służyła rodzicom i Bogu.

Nie znamy zbyt wielu faktów z jej życia. W latach szkolnych zaangażowała się w działalność Akcji Katolickiej. Już wtedy bezgranicznie chciała służyć potrzebującym i ubogim. Jej życie rozpoczęło się zaraz po wielkiej burzy I wojny światowej. Pozostało po nim świadectwo dziewiczej miłości do Boga i Matki Przenajświętszej. W ciszy radości, na uboczu, przyszła na świat. W ciszy cierpienia, na uboczu, odeszła do nieba. Był dzień 17 maja 1935 roku w Orgosolo. Zakończyła życie ziemskie w wieku 16 lat, gdy podczas zbierania chrustu, w lesie, została zamordowana przez chcącego ją zgwałcić młodzieńca. Umarła, wybaczając swemu prześladowcy. Uroczysty pogrzeb Antonii stał się pierwszym aktem czci, oddanej jej przez wszystkich mieszkańców parafii.

Do grona błogosławionych wprowadził ją papież św. Jan Paweł II w dniu 4 października 1987 roku.

Wspomnienie liturgiczne błogosławionej dziewczyny przypada 17 maja.

Opowiadanie

Co zrobiłby Jezus?

Pewna mama smażyła słodkie racuszki dla synków: pięcioletniego Tobiasza i trzyletniego Mateusza.

Jak to bywa w takich sytuacjach dzieci spierały się, kto powinien dostać pierwszego racuszka.

Mama wykorzystała to, aby udzielić im nauki moralnej:

Gdyby tu siedział Pan Jezus, powiedziałby: "Mój brat weźmie pierwszego racuszka, ja mogę poczekać"

Nastała chwila ciszy, po czym Tobiasz zwrócił się do braciszka mówiąc:

Mateusz, będziesz Panem Jezusem.

Św. Jan Paweł II o rodzinie

"Jeżeli małżonkowie, stosując się do okresów niepłodności, szanują nierozerwalny związek znaczenia jednoczącego i rozrodczego płciowości ludzkiej, postępują jako ‘słudzy’ zamysłu Bożego i ‘korzystają’ z płciowości zgodnie z pierwotnym dynamizmem obdarowania ‘całkowitego’, bez manipulacji i zniekształceń" (FC 32).

Naturalne planowanie rodziny jest wielkim znakiem zaufania małżonków do Boga. Zdaje się, że o wiele łatwiej zaufać Mu w sferze pieniędzy, czy wychowania. Tutaj Bóg daje wolną wolę, a także rozum i zaprasza do współpracy.

KontaktNapisz do nasNewsletterMapa serwisuPolityka prywatności

23. Niedziela Zwykła - Rok A 7 września 2014 r.

Zezwala się kopiować i rozpowszechniać zasoby serwisu Parafii Głuchołazy bez ograniczeń.
Wykonano 2004-2017 PARAFIA GŁUCHOŁAZY