Piątek, 24 listopad 2017 r.

23. Niedziela Zwykła - Rok A 10 września 2017 r.

Czwartek, 07 września 2017

"Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich".

Każdego dnia jesteśmy zasypywani informacjami, które mniej lub bardziej przemycają idealne (w czyimś mniemaniu) poglądy na świat, państwo, ekonomię, edukację, obronę, itd. Polityk głosząc pewne idee próbuje zdobyć wyborców. Dziennikarz, powielając je, widzów, słuchaczy, czytelników. A my? Jak się w tym odnajdujemy? Tu i ówdzie pojawiają się mistrzowie asertywności, którzy potrafią spędzić godziny zaczytani w ulubionych książkach lub zaangażowani w pochłaniające pasje. Zdecydowanej większości z nas grozi jednak pokusa koncentrowania się na tematach i problemach, które ktoś gdzieś (poza i może ponad nami) wymyślił. Od tej pokusy już tylko krok to gromadzenia się w imię takiej, czy innej idei; takiego, czy innego nurtu społecznego lub kościelnego. Pomyśl przez chwilę o osobach, z którymi czujesz się dobrze i "nadajesz" na wspólnych falach. Co Was łączy? Jakie są Wasze zmartwienia i marzenia?

Chrystus przypomina w Ewangelii, że o skuteczności naszego chrześcijańskiego działania decyduje nie to, kto ma rację, lecz fakt zbierania się wokół Niego. Możemy szukać powodu do tego, by czuć się lepiej od tych, którzy myślą inaczej. Możemy też (i to jest o wiele lepsze) walczyć o to, by być coraz bliżej Jezusa, wspólnie odkrywać potrzeby Kościoła i świata i z wiarą w Bożą obietnicę, że On naprawdę chce nam dać tego, co potrzebujemy, wspólnie się modlić. Wtedy coraz bardziej będziemy doświadczać szczęścia, o którym mówi Słowo Boże w kontekście większego zaufania Bogu, niż człowiekowi.

Gdzie nie ma zgody, tam zawsze ciasno (przysłowie polskie).

Uroczystość zaślubin. Kapłan mówi do państwa młodych:

I pamiętajcie o tym, co napisano w Biblii: "Gdzie pójdziesz ty, tam i ja"

Panna młoda nie może powstrzymać się o śmiechu:

Mój mąż jest listonoszem.

Przechodzi dwóch facetów obok Sejmu i słyszą jak wszyscy drą się: "Sto lat! Sto lat!"

Jeden do drugiego:

Ktoś tam chyba ma urodziny.

Nie. Wiek emerytalny ustalają.

Patron tygodnia - Podwyższenie Krzyża Świętego - 14 września

Kiedy w roku 70 Jerozolima została zdobyta i zburzona przez Rzymian, rozpoczęły się wielkie prześladowania religii Chrystusa, trwające prawie 300 lat. Dopiero po ustaniu tych prześladowań matka cesarza rzymskiego Konstantyna, św. Helena, kazała szukać Krzyża, na którym umarł Pan Jezus.

Po długich poszukiwaniach Krzyż odnaleziono. Co do daty tego wydarzenia historycy nie są zgodni; najczęściej podaje się rok 320, 326 lub 330, natomiast jako dzień wszystkie źródła podają 13 albo 14 września. W związku z tym wydarzeniem zbudowano w Jerozolimie na Golgocie dwie bazyliki: Męczenników (Martyrium) i Zmartwychwstania (Anastasis). Bazylika Męczenników nazywana była także Bazyliką Krzyża. 13 września 335 r. odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie miejscowemu biskupowi obydwu bazylik. Na tę pamiątkę obchodzono co roku 13 września uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Później przeniesiono to święto na 14 września, ponieważ tego dnia wypada rocznica wystawienia relikwii Krzyża na widok publiczny, a więc pierwszej adoracji Krzyża, która miała miejsce następnego dnia po poświęceniu bazylik. Święto wprowadzono najpierw dla tych kościołów, które posiadały relikwie Krzyża, potem zaś dla całego Kościoła Powszechnego.

Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego to święto patronalne opolskiej katedry. W tym roku jego obchody będą szczególne, dlatego, że staną się punktem kulminacyjnym jubileuszu 800-lecia praw miejskich Opola.

Najlepsze wino

Pewien mężczyzna i kobieta w dość późnym wieku zawarli związek małżeński. Ku ich zdziwieniu i radości narodził się im syn. Wychowali go z miłością, troszcząc się o wszystko, co możliwe. Pomimo tego, że byli ubodzy, posłali go do szkoły mądrego mistrza, by mógł rozwijać się również duchowo.

Gdy chłopiec powrócił do domu, chciał w jakiś sposób spłacić dług zaciągnięty wobec rodziców.

Czy mógłbym coś zrobić? - pytał. - Coś, co by wam dało radość?

Ty jesteś naszą radością, naszym największym skarbem - odpowiedzieli staruszkowie. - Jeżeli jednak chcesz zrobić nam prezent, to postaraj się o trochę wina. Lubimy wino, a od wielu lat nie wypiliśmy nawet łyka...

Chłopiec nie miał ani grosza. Pewnego dnia, gdy szedł do lasu po drzewo, zanurzył ręce w wodzie spadającej z wodospadu, zaczerpnął trochę i wypił. Zdawało mu się, że woda ma smak słodkiego wina. Wypełnił wodą bukłaczek, który miał ze sobą, i wrócił do domu.

Oto mój podarunek - rzekł rodzicom. - Oto bukłaczek z winem dla was.

Rodzice spróbowali napoju, nie czuli niczego poza smakiem wody, ale uśmiechnęli się do syna i podziękowali mu.

W przyszłym tygodniu przyniosę wam następny bukłaczek - powiedział syn. I tak czynił przez wiele tygodni. Staruszkowie przystali do tej gry. Z entuzjazmem pili wodę i byli szczęśliwi, widząc radość swego syna. Stało się coś nadzwyczajnego: minęły ich wszelkie dolegliwości i zniknęły zmarszczki.

Tak, jakby ta woda miała w sobie jakąś cudowną moc.

Papież Franciszek o Miłosierdziu

"Nadszedł czas, aby zrobić miejsce wyobraźni miłosierdzia, aby stworzyć wiele nowych dzieł będących owocem łaski. Kościół potrzebuje dziś opowiedzenia tych "wielu innych znaków", które Jezus uczynił, a których "nie zapisano", aby były wymownym wyrazem owocności miłości Chrystusa i wspólnoty, która Nim żyje" (MM 18).

Caritas stworzył w Opolu łaźnię dla bezdomnych, diecezjalne duszpasterstwo młodzieży projekt "Syme.on" angażujący młodych w spotkania z samotnymi osobami w podeszłym wieku. A my? Jakie dzieło miłosierdzia możemy zainicjować w naszym środowisku?

23. Niedziela Zwykła - Rok A 10 września 2017 r.