Parafia św. Wawrzyńca w Głuchołazach
Głuchołazy

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wawrzyńca

ul. Kościelna 4
48-340 Głuchołazy

Tel.: 77 439 16 01 - Kancelaria
Tel.: 77 439 16 01 - Proboszcz
Tel.: 77 439 52 23 - Wikariusze
Fax: 77 439 16 01

kontakt@parafia-glucholazy.pl

Czwartek, 21 wrzesień 2017 r.
08:57:40

21. Niedziela Zwykła - Rok B 23 sierpnia 2015 r.

Piątek, 21 sierpnia 2015

Refleksja

"Ucząc w synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. A spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, wielu mówiło: Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?".

Niedawno, w Święto Przemienienia Pańskiego, słyszeliśmy słowa św. Piotra: "Dobrze nam tu być!". Wielu z nas mogłoby podpisać się pod tymi słowami, gdy myślimy o przychodzeniu na Mszę świętą. Dla niektórych pozostają one wciąż niedościgłym życzeniem, aby móc choć chwilę odetchnąć pełną piersią i nabrać przekonania, że życie nie jest aż tak ciężkie, jak nieraz o nim mówimy.

Czy jednak w chrześcijaństwie chodzi o dobre samopoczucie? Czy można praktyki modlitewne traktować jak tabletkę na poprawienie nastroju? Jezus przez Słowo i fakty z życia dotyka też trudnych miejsc w naszych sercach. Spotkanie z Nim czasami może wręcz zaboleć. Szczególnie wtedy, gdy próbujemy unikać niewygodnych spraw, relacji i nierozwiązanych konfliktów. Warto pamiętać o tym, że wewnętrzny trud, który się wówczas pojawia, jest przejściowy. Dobrze przeżyty prowadzi nas ku nawróceniu i uzdrowieniu, więc koniec końców i tak lepiej się poczujemy.

Słowa Jezusa bywają trudne, gdy zapraszają do większego zaufania. Dopóki czujemy grunt pod stopami, potrafimy wiarę mniej lub bardziej zrozumieć, zaakceptować. Gdy przeczuwamy, że Chrystus kocha nas i chce naszego rozwoju przez pójście za Nim "w ciemno", to niejednokrotnie się buntujemy, albo nawet wycofujemy, tak jak część uczniów w dzisiejszej Ewangelii.

W chrześcijaństwie to, co trudne, sprzyja naszemu rozwojowi. Nie trwajmy w duchowym przedszkolu chorobliwie przywiązani do dobrego samopoczucia.

Złota myśl tygodnia

Trud człowieka uczciwego zawsze zaowocuje. (Menander)

Na wesoło

Dzieci podchodzą do hrabiego spacerującego po parku i wskazując na zamek, pytają:

Czy pan mieszka w tym zamku?

Tak.

A czy tam nie ma żadnego straszydła?

Nie ma. Jestem jeszcze kawalerem.

Do Nowaków przyjechała w odwiedziny babcia:

Wnusiu, dobrze się chowasz? - pyta.

Staram się - wzdycha Pawełek - Ale mama i tak zawsze mnie znajdzie i wykąpie...

Patron tygodnia - św. Maria od Jezusa Ukrzyżowanego (Mała Arabka) - 25 sierpnia

Miriam Baourdy, zwana także Małą Arabką, urodziła się 5 stycznia 1846 r. w Abellin, pod starożytną Ptolemaidą, w Galilei. Jej ojciec pochodził z Damaszku, a matka - z Libanu. Gdy Maria miała trzy lata, straciła rodziców. Na wychowanie zabrał ją wtedy wuj. W dwunastym roku życia przynaglano ją już do małżeństwa, ale wybroniła się przed nim i złożyła ślub czystości. Poszukując pracy, dotarła do Marsylii, gdzie została służącą.

W 1865 r. wstąpiła do józefitek, ale te - widząc, że Maria doznaje ekstaz i jest stygmatyczką - skierowały ją do karmelu w Pau. Tam to dziewczyna przyjęła imię Marii od Jezusa Ukrzyżowanego. W 1870 r. razem z innymi wyjechała do Indii, aby w Mangalore założyć nowy klasztor. Do Francji wróciła z tych samych powodów, dla których józefitki oddały ją karmelitankom.

W Pau spotkała ks. Piotra Estrate, przełożonego sercanów w Betherram, który podjął się kierownictwa duchowego, a po latach został jej biografem. W roku 1875 Maria zaczęła realizować dzieło swych dawnych marzeń: założenie karmelu w Betlejem. Zainicjowała ponadto nowy klasztor w Nazarecie.

22 sierpnia 1878 r. przeżyła upadek ze schodów, w trakcie którego złamała lewą rękę. Błyskawicznie rozwinęła się gangrena i Miriam zmarła 26 sierpnia 1878 r. w Betlejem. Nie pozostawiła żadnych pism, była zresztą prawie analfabetką. Zachowały się jednak relacje osób, które się z nią stykały. Dowiadujemy się z nich o jej wizjach, ekstazach, spełnionych proroctwach, także o improwizowanych poematach. Wszystko to przeżywała w sposób zupełnie zwyczajny, jak gdyby chodziło o rzeczy najnormalniejsze w świecie, nieświadoma swojej niezwykłości. Wywierała ogromny wpływ na otoczenie. Szerzyła przede wszystkim nabożeństwo do Ducha Świętego.

Św. Jan Paweł II dokonał jej beatyfikacji 13 listopada 1983 r. w Rzymie. Papież Franciszek włączył ją do grona świętych 17 maja 2015 r.

Opowiadanie

Profesor i przewoźnik

Pewnego dnia jeden z najsławniejszych profesorów uniwersytetu, kandydat do nagrody Nobla, dotarł nad brzeg jeziora. Poprosił przewoźnika, by go wziął do swej łodzi na przejażdżkę po jeziorze. Dobry człowiek zgodził się.

Gdy byli już daleko od brzegu, profesor zaczął go wypytywać:

Znasz historię?

Nie!

A więc jedna czwarta twego życia stracona.

Znasz astronomię?

Nie

A więc dwie czwarte twego życia poszły na marne.

Znasz filozofię?

Nie

A więc trzy czwarte twego życia są stracone.

Nagle niespodziewanie zaczęła szaleć okropna burza. Łódka na środku jeziora kołysała się jak mała łupinka orzecha. Przewoźnik przekrzykując ryk wiatru zapytał profesora:

Umie pan pływać?

Nie - odpowiedział profesor.

A zatem całe pana życie jest stracone...

Jest wiele dróg, zazwyczaj bardzo pięknych i pociągających, które prowadzą do śmierci. Jedna jedyna droga jest drogą życia. To droga Boża. Nie trać nigdy z oczu tego, co jest rzeczywiście najważniejsze

Św. Jan Paweł II o życiu konsekrowanym

"Uczniowie są wezwani do kontemplacji Jezusa wywyższonego na Krzyżu, z którego Słowo zrodzone z milczenia, przez swoje milczenie i osamotnienie, proroczo ogłasza absolutną transcendencję Boga wobec wszystkich dóbr stworzonych" (VC 23).

Nie trzeba wielu słów, aby wymownie pokazywać, że jest Ktoś większy od każdego problemu, każdej troski, każdego pytania bez odpowiedzi. Módlmy się za osoby konsekrowane, aby wytrwale kontemplowały Jezusa i przez to stawały się coraz bardziej wiarygodnymi świadkami.

KontaktNapisz do nasNewsletterMapa serwisuPolityka prywatności

21. Niedziela Zwykła - Rok B 23 sierpnia 2015 r.

Zezwala się kopiować i rozpowszechniać zasoby serwisu Parafii Głuchołazy bez ograniczeń.
Wykonano 2004-2017 PARAFIA GŁUCHOŁAZY