Parafia św. Wawrzyńca w Głuchołazach
Głuchołazy

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wawrzyńca

ul. Kościelna 4
48-340 Głuchołazy

Tel.: 77 439 16 01 - Kancelaria
Tel.: 77 439 16 01 - Proboszcz
Tel.: 77 439 52 23 - Wikariusze
Fax: 77 439 16 01

kontakt@parafia-glucholazy.pl

Sobota, 23 wrzesień 2017 r.
07:28:39

20. Niedziela Zwykła - Rok A 17 sierpnia 2014 r.

Czwartek, 14 sierpnia 2014

Refleksja

Dziś rozpoczyna się 38. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. Wielu wyruszy dziś i w najbliższych dniach z kilku miejscowości naszej diecezji na pielgrzymi szlak, by w najbliższą sobotę dotrzeć na Jasnogórski Szczyt, oddać cześć Matce Bożej, Królowej Polski i zawierzyć jej swoją, swoich bliskich i całego Kościoła przyszłość.

Każdy nas w tych dniach może stać się duchowym pielgrzymem. Łączymy się z tymi, którzy zmierzają do Częstochowy, ale też wpisujemy się szerzej w pielgrzymowanie całego Kościoła.

Dokąd idziemy jako Kościół? Może od razu odpowiedziałbyś pytaniem na pytanie: Czy Kościół dokądkolwiek idzie? Czy jest to Mu potrzebne? Kościół musi być tu, aby strzec tego, co jest naszym Skarbem - naszej wiary, pobożności, tradycji, obyczajów, moralności... Tego jeszcze brakowało, aby Kościół się gdzieś wybierał! Nie bądźmy tacy do przodu, bo nas z tyłu zabraknie! A przecież tego, co "z tyłu" trzeba bronić.

Wszyscy znamy mądre powiedzenie, że "kto nie idzie naprzód, ten się cofa". Czy więc Kościół ma być postępowy? Może wtedy byłoby łatwiej? Czy jednak chodzi o postęp w rozumieniu tego świata? Czy ruszyć się z miejsca oznacza zarazem porzucić coś dotychczas cennego, licząc, że droga przyniesie nam nowe atrakcje, nowe wartości, nowe skarby? Aby stać się pielgrzymem, nie musisz niczego z siebie "zgubić". Bo w drodze chodzi nie tylko o Ciebie, ale też o tych, których spotkasz, z którymi idziesz i do których idziesz.

Chrystus przed wstąpieniem do nieba powiedział do uczniów: "Idźcie!". Jezus nie chce, aby Jego Kościół stał w miejscu. Spotkaliśmy Mesjasza, Króla, Przyjaciela, Obrońcę, Lekarza i już nie możemy tego faktu zostawić dla siebie! Czujemy w głębi serc, że Chrystus zaprasza się do przedziwnej duchowej pielgrzymki: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem"

Złota myśl tygodnia

Drogowskaz wskazuje ci drogę. Ale jej za ciebie nie przejdzie. (Sławomir Kuligowski)

Na wesoło

Rozmawiają dwa niedowidzące konie:

Biegniesz jutro w gonitwie?

Nie widzę przeszkód.

Rozmawiają dwie dziewczyny:

Jak myślisz? Janek mnie kocha?

Oczywiście! Dlaczego miałabyś być wyjątkiem?

Rodzinny święty - św. Maria, żona Kleofasa

Maria należała do rodziny Maryi. Być może była rodzoną siostrą św. Józefa. Św. Hegezyp (+ ok. 180), który żył w początkach chrześcijaństwa i któremu była dobrze znana tradycja apostolska, nazywa Kleofasa (Klopasa, zwanego także Alfeuszem) - bratem św. Józefa, Oblubieńca Maryi. Synami Marii Kleofasowej byli: św. Jakub Młodszy, Józef i Juda Tadeusz (Mt 27, 55-56; Łk 24, 10; Mk 15, 40-41), których Ewangelie nazywają "braćmi", czyli krewnymi Jezusa.

Maria należała do najbliższego grona Pana Jezusa. Towarzyszyła Mu podczas wędrówek apostolskich i razem z innymi pobożnymi niewiastami troszczyła się o doczesne potrzeby Pana Jezusa, takie jak pożywienie, pranie, a nawet dach nad głową. Trwała przy Nim aż do śmierci. "Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra matki Jego, Maria, żona Kleofasa" - potwierdza w swojej Ewangelii bezpośredni świadek, św. Jan Apostoł (J 19, 25). Kiedy udała się razem z Marią Magdaleną i Joanną w poranek wielkanocny do grobu Pana Jezusa, aby namaścić Jego ciało olejkami, pierwsza ujrzała anioła - świadka zmartwychwstania - i rozmawiała z nim (Mt 28, 1-8; Mk 16, 1-8). Jej też pojawił się w powrotnej drodze Pan Jezus Zmartwychwstały (Mt 28, 9-10). O dalszych losach św. Marii Kleofasowej nic nie wiemy.

Wspomnienie liturgiczne świętej żony i matki przypada 9 kwietnia.

Opowiadanie

Dobra wiadomość

Robert De Vincenzo, słynny argentyński gracz w golfa, wygrał kiedyś turniej, otrzymał stosowny czek, po czym obdzielił uśmiechami fotoreporterów i zaczął szykować się do odejścia. Kiedy samotnie kierował się w stronę ustawionego na parkingu samochodu, podeszła do niego młoda kobieta, która pogratulowała mu zwycięstwa i powiedziała, że jej dziecko cierpi na śmiertelną chorobę. Rzecz jasna, nie miała środków na zapłacenie rachunków za usługi lekarskie i szpital.

Poruszony jej opowieścią De Vincenzo wyjął pióro i wypisał swój będący nagrodą czek na nazwisko tej kobiety.

Niech pani zapewni dziecku wszystko, co najlepsze - powiedział, wsuwając do w jej dłoń.

W następnym tygodniu podczas lunchu w klubie podszedł do niego członek władz Zrzeszenia Profesjonalnych Graczy w Golfa i powiedział:

W zeszłym tygodniu chłopcy z parkingu mówili mi, że po turnieju spotkał pan młodą kobietę. - De Vincenzo przytaknął. - Cóż! - westchnął mężczyzna. - Mam dla pana kiepską wiadomość. To wariatka. Ona nie ma żadnego dziecka. Nawet nie jest mężatką. Zwyczajnie pana nabrała, przyjacielu.

Chce pan powiedzieć, że nie ma żadnego umierającego dziecka? - spytał De Vincenzo.

Właśnie.

Ależ to najwspanialsza wiadomość, jaką usłyszałem w tym tygodniu!

Św. Jan Paweł II o rodzinie

"Kościół jest powołany do tego, aby wszystkim ukazać na nowo, z coraz większym przekonaniem, swoją wolę rozwijania wszelkimi środkami życia ludzkiego i bronienia go przeciw jakimkolwiek zasadzkom, niezależnie od stanu i stadium rozwoju, w którym się ono znajduje" (FC 30).

Przypadek zwolnienia prof. Chazana pokazuje, że musimy być gotowi "uzasadniać nadzieję, która w nas jest" w niekoniecznie sprzyjających nam warunkach. Nawet jeśli obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci niesie ze sobą ryzyko odrzucenia ze strony innych ludzi to pamiętajmy, że najważniejsze jacy jesteśmy w oczach Boga.

KontaktNapisz do nasNewsletterMapa serwisuPolityka prywatności

20. Niedziela Zwykła - Rok A 17 sierpnia 2014 r.

Zezwala się kopiować i rozpowszechniać zasoby serwisu Parafii Głuchołazy bez ograniczeń.
Wykonano 2004-2017 PARAFIA GŁUCHOŁAZY