kontakt@parafia-glucholazy.pl

Czwartek, 21 wrzesień 2017 r.

12. Niedziela Zwykła - Rok B 21 czerwca 2015 r.

Niedziela, 21 czerwca 2015

"Kto pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem".

Święty Paweł jasno i wyraźnie mówi nam, że "skoro jeden umarł za wszystkich, to wszyscy pomarli. A właśnie za wszystkich umarł Chrystus, po to, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla tego, który za nich umarł i zmartwychwstał". Życie w bliskości z Chrystusem, zapraszanie Go do naszej codzienności, umożliwia przeżywanie różnych doświadczeń życiowych jako daru, który mamy rozpoznać i przyjąć. Ale jest jeszcze coś ważniejszego: jeżeli Chrystus za nas umarł i zmartwychwstał, to my "nie możemy siebie odnaleźć inaczej, jak tylko przez bezinteresowny dar z siebie samego". Jesteśmy już wtedy zupełnie kimś innym. Jeśli potrafimy dostrzec ludzi, którzy żyjąc obok, potrzebują nas, sami tak naprawdę stajemy się kimś innym. Jeżeli to dostrzeganie innych dokonuje się w imię Chrystusa, to "stajemy się nowym stworzeniem". Nie możemy żyć, nie widząc innych, którzy na drodze naszego życia zostali nam dani przez Boga, abyśmy choć kawałek drogi naszego życia przeszli razem. A przez to pójście razem Bóg bez wątpienia chce nam coś nowego powiedzieć, chce, abyśmy znów otworzyli się na innych.

"Jakże wam brak wiary?". Te słowa Jezusa również opisują nasze przeżywanie, doświadczanie codzienności. Słaba jest nasza wiara i często brak nam zaufania do Boga. Potrzeba doświadczenia, przeżycia burzy na jeziorze, aby móc odkryć, co w naszej codzienności powinno być na pierwszym miejscu. "Jakże wam brak wiary?" - te słowa odkrywają również kruchość naszych relacji z innymi oraz to, że nie potrafimy wychodzić z różnych doświadczeń życiowych z podstawowym pytaniem na ustach o to, czego Pan Bóg chciał nas nauczyć przez to właśnie konkretne doświadczenie. Trzeba sobie stawiać wiele pytań i ważniejsze jest często owo pytanie niż wyczerpująca odpowiedź, której może przez całe życie nie odnajdziemy. Ale już owo pytanie nadaje sens i kierunek, który raz obrany prowadzi nas i umacnia.

Tomasz Dostatni OP

Królestwo Boże wymaga naszej współpracy, ale jest przede wszystkim inicjatywą i darem Pana. (Papież Franciszek)

Idzie myśliwy przez dżunglę na polowanie. Spotyka go lew i pyta:

Co... wybraliśmy się na polowanko?

Jak Boga kocham, na ryby!

Spotyka się dwóch przyjaciół:

Ale jestem ostatnio roztargniony! Jadąc w piątek na ryby, zapomniałem wziąć ze sobą wędki.

Kiedy zorientowałeś się, że jej nie masz?

Dopiero w niedzielę wieczorem, gdy wróciłem do domu. Żona to zauważyła, gdy wręczałem jej ryby.

Patron tygodnia - bł. Jakub z Ghaziru, prezbiter - 26 czerwca

Jakub urodził się w Ghazirze, na peryferiach Bejrutu, 1 lutego 1875 roku. W wieku dziewiętnastu lat wstąpił do kapucynów. W 1901 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Jego całe życie charakteryzowało się konkretną miłością do ludzi, którzy cierpią. Założył szkołę św. Franciszka w Jall-Eddib (1919), znaną dziś pod nazwą "Val Pere Jacques" w Bkennaya (1979); szpital w Deir El-Qamar (1933) dla niepełnosprawnych dziewczynek; klasztor Madonna del Pozzo w Bkennaya (1941), w którym znajduje się dom generalny, postulat, nowicjat i centrum rekolekcyjne dla księży, zakonnic i grup modlitwy; Szpital Nostra Signora w Antélias (1946) dla osób przewlekle chorych i starych; szpital św. Józefa w Dora (1950) w dzielnicy robotniczej; szkołę Sióstr Krzyża w Brummanie (1950), w której uczą się dzieci osierocone lub zaniedbane przez rodziców; Hospicjum Chrystusa Króla w Zouk-Mosbeh (1950).

W 1951 roku szpital św. Krzyża został całkowicie przeznaczony na leczenie osób psychicznie chorych. Dziś jest największym szpitalem psychiatrycznym na całym Środkowym Wschodzie, w którym leczy się ponad 1000 chorych. Pełni on także rolę centrum uniwersyteckiego i akademickiego. Szpital przyjmuje chorych należących do różnych religii w duchu miłosierdzia, które charakteryzuje Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Krzyża Libanu założone przez br. Jakuba.

Jakub zmarł w opinii świętości 26 czerwca 1954 r. Nuncjusz apostolski streścił życie br. Jakuba w tych słowach: "był to największy człowiek, jakiego wydała ziemia Libanu". Pośmiertnie został uhonorowany przez władze Libanu najwyższym odznaczeniem państwowym.

Jego beatyfikacja odbyła się w Bejrucie 22 czerwca 2008 r.

Nie boli?

Perłopław rzekł do swego przyjaciela:

Wiesz, coś bardzo mnie boli, tutaj, wewnątrz. To coś ciężkiego i okrągłego; jestem zmęczony i obolały.

Ten zarozumiale odparł:

Chwała niebiosom i morzu, że nic mnie w środku nie boli. Czuję się dobrze i jestem zdrowy, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

W tej samej chwili przepływał obok krab i usłyszał rozmowę dwóch perłopławów. Temu, który był całkowicie zdrowy, powiedział:

Jesteś zadowolony z tego, że czujesz się dobrze i cieszysz się doskonałym zdrowiem; lecz ten ból, który odczuwa twój przyjaciel, to perła niezwykłej piękności.

Jest to wielka łaska. Kiedy ziarenko piasku dostaje się do wnętrza perłopława, odczuwa on dotkliwy ból, lecz nie rozpacza, nie płacze ani nie lamentuje. Powoli, dzień po dniu, przemienia swój ból w perlę. Jest to arcydzieło natury i wielka łaska.

Św. Jan Paweł II o życiu konsekrowanym

"Powołanie do życia konsekrowanego jest głęboko związane z działaniem Ducha Świętego. To On sprawia, że na przestrzeni tysiącleci coraz to nowi ludzie odkrywają zachwycające piękno tej trudnej drogi. Za Jego sprawą przeżywają oni niejako doświadczenie proroka Jeremiasza: ‘Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść’ (20, 7)" (VC 19).

Podobnie jak zakochana w sobie para może mówić o pewnym natchnieniu, które pojawia się spoza nich, tak w rozeznaniu drogi życia konsekrowanego to sam Duch Święty uzdalnia człowieka do zdumienia i pełnej pasji odpowiedzi.

KontaktNapisz do nasNewsletterMapa serwisuPolityka prywatności

12. Niedziela Zwykła - Rok B 21 czerwca 2015 r.